كلينيك ليزر موهاي زائد , ليزر مو , ليزر موهاي زائد
كلينيك ليزر موهاي زائد , ليزر مو , ليزر موهاي زائد , قيمت ليزر موهاي زائد , هزينه تعرفه ليزر موهاي كل بدن

علايم آپانديسيت

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

علايم آپانديسيت چيست؟ : درد آپانديس فقط در سمت راست شكم نيست و در كل شكم پخش مي شود پس از شروع درد آپانديس بعد از  ۴۸ ساعت درد آپانديس افزايش مي يابد و ممكن است موجب پارگي شود، درد آپانديسيت به صورت تدريجي و ضعيف شروع مي شود و سبب گرفتگي در كل شكم مي شود وقتي آپانديس متورم مي شود ديواره شكم نيز تحريك مي شود. همه افرادي كه مشكل آپانديسيت دارند علايم مشابهي ندارند ولي اين شرايط در اكثر افراد يكسان است و در صورت مشاهده علائم گفته شده مراجعه به پزشك در اسرع وقت ضروري است.

علايم آپانديسيت

از جمله علائم آپانديسيت :

 1. دردي خشن در قسمت بالاي شكم ايجاد مي شود و به تدريج به پايين و سمت راست مي رود كه اين اولين نشانه است
 2. اشتهاي فرد كاهش مي يابد
 3. بعد از آغاز درد شكمي تهوع و يا استفراغ مشاهده مي شود
 4. تورم شكم از جمله علائم است
 5. تب ۹۹ تا ۱۰۲ درجه فارنهايت مشاهده مي شود البته آپانديسيت معمولاً سبب تب بين ۹۹ درجه فارنهايت (۳۷٫۲ درجه سانتيگراد) و ۱۰۰٫۵ درجه فارنهايت (۳۸ درجه سانتيگراد) مي شود. همچنين فرد احتمالا لرز داشته باشد. تب بالاتر از ۱۰۱ درجه فارنهايت (۳۸٫۳ درجه) و افزايش ضربان قلب ممكن است به اين معنا باشد كه آپانديس پاره شده است .
 6. ناتواني در دفع گاز كه نشان دهنده انسداد جزيي يا كلي روده است

ساير علائم آپانديسيت هم در برخي مواقع مشاهده مي شود عبارتند از :

در قسمت بالا يا پايين شكم درد مبهم و يا شديد ايجاد مي شود كه قسمت پشت و يا راست روده را درگير مي كند

 • مشكل دفع ادرار كه اغلب دردناك است
 • ايجاد تهوع و استفراغ پيش از درد شكم
 • گرفتگي شديد عضلات
 • يبوست يا اسهال همراه با گاز از ديگر عوامل مي باشد
مطالعه كنيد :  درمان دارويي كوليت اولسراتيو كودكان

درد آپانديسيت با درد معده مرتبط است، اما احتمال اينكه اين درد در طرفين يا عقب احساس شود نيز وجود دارد. با راه رفتن و يا  سرفه كردن بدتر مي‌شود. در صورتي كه درد به صورت ناگهاني قطع شد و يا علايم ديگري مشاهده شد بايد بلافاصله به پزشك مراجعه كرد، تشخيص و درمان به موقع بسيار مهم است. استفاده از داروهاي ضد درد سبب پارگي آپانديس خواهند شد.

بيشتر بدانيد : بيماري آپانديسيت

علايم آپانديسيت در كودكان چيست؟

كودكان اغلب درد آپانديس را در كل شكم خود بيان مي كنند در اين صورت والدين آپانديسيت را با يك بيماري معده يا عفونت ادراري (UTI) اشتباه مي‌گيرند. پارگي آپانديس مي‌تواند خطرناك باشد ولي خطر مرگش در نوزادان و كودكان كم است. كودكان ۲ ساله و كوچك‌تر علايم آپانديسيت را به صورت استفراغ، نفخ شكم يا تورم نشان مي‌دهند. كودكان و نوجوانان بيشتر حالت تهوع، استفراغ، درد سمت راست پايين شكم را تجربه كنند.

علل آپانديسيت چيست؟

براي يك مورد آپانديسيت مي تواند چندين علت وجود داشته باشد و در برخي موارد هم علتش ناشناخته است. پزشكان معتقدند انسداد آپانديس سبب آپانديسيت مي‌شود و احتمال دارد جزئي يا كامل باشد. انسداد كامل آپانديسيت نياز به جراحي فوري و اورژانسي دارد. انسداد آپانديسيت اغلب به دليل تجمع مدفوع سفت و خشك است.  علت انسداد همچنين مي‌تواند وجود تومور در ناحيه،  ضربه و تروما و پيچش يا تورم غدد لنفاوي باشد.

در نتيجه انسداد آپانديس، باكتري‌ها درون آپانديس جمه مي شوند.  فشاري كه ناشي از تورم آپانديس ملتهب است عروق خوني محلي را فشرده مي‌سازد. در اين صورت اگر خون به آپانديس نرسد ممكن است باعث ايجاد گانگرن و از بين رفتن آن شود. در صورتي كه اپانديس پاره شود ماده‌ي عفوني درون آن شكم را پر مي‌كند و نياز به اقدام فوري پزشك است.

مطالعه كنيد :  بيماري سلياك در دوران بارداري

اندام‌هاي ديگر  بعد از پاره شدن آپانديس ملتهب شوند در صورتي كه آپانديس آلوده نشت كند سبب ايجاد آبسه مي شود كه در اين صورت عفونت در ناحيه كوچكي محدود مي شود ولي باز اين شرايط نيز خطرناك است.بنابراين با مشاهده علائم ذكر شده حتما به پزشك مراجعه كنيد تا اقدامات لازم و ضروري انجام شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۶ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۵۴:۰۴ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]

آپانديسيت چيست؟

آپانديسيت چيست؟ : آپانديسيت از روده‌ي بزرگ شروع مي شود و يك التهاب بافتي است. محل آپانديس سمت راست و پايين شكم است. شكل لوله اي است كه از روده‌ي بزرگ خارج مي‌شود. آپانديس هيچ عملكرد حياتي را براي بدن ندارد و بدون داشتن آپانديس نيز يك زندگي عادي مي توان داشت. بنابر مطالعات نقش آپانديس در ايمني است، ولي تاكنون اثبات قطعي نداشته است در كل هدف از وجود آپانديس ناشناخته است و تاكنون نقش اساسي و خاصي به ان منتسب نشده است.

آپانديسيت

آپانديس اگر ملتهب  شود در نهايت منفجر مي شود و در شكم پخش مي شود كه بدترين و خطرناك ترين شرايط را به دنبال خواهد داشت كه در صورتي كه مراجعه به هنگام انجام نشود حتي منجر به مرگ نيز مي شود. با اين وجود زندگي بدون آپانديس هيچ عواقبي نخواهد داشت. آپانديسيت  اغلب بين ۱۰ تا ۳۰ سالگي  ديده مي شود. علايم شايع آن عبارت است از درد اطراف شكم، تورم شكم، تب با درجه پايين، حالت تهوع  وكاهش اشتها. آپانديسيت سبب ميوشد تا قسمت راست و پايين شكم درد كند و هرچه التهاب بيشتر شود درد اين قسمت افزايش خواهد يافت و شديدتر مي شود.

يكي از علل آپانديسيت ، انسداد آپانديس است. آپانديس  وقتي به دلايل مختلف مسدود مي شود منجر به ايجاد ضايعات باكتري مي شود و سبب تشكيل چرك و عفونت مي شود. اگر  آپانديسيت  به موقع درمان نشود بايد حتما جراحي شود ممكن است آپانديسيت حاد يا مزمن باشد. در ايالات متحده، يكي از غلل شايع  درد شكمي آپانديسيت است و پنج درصد از آنها در معرض  آپانديسيت هستند.

از جمله روش هاي معاينه براي تشخيص آپانديسيت آزمايش ادرار، سونوگرافي، ترموگرافي و لاپاروسكوپي است.

با توجه به اندازه و محل قرار گرفتن آپانديس كه نزديك ارگان‌هاي ديگرقرار گرفته باشد تشخيص بين اينكه كدام بيماري هست كمي سخت است، از جمله بيماريها عبارتند از:  بيماري‌هاي شكمي و لگني و يا شروع درد زايمان در دوران بارداري باشد.  روش هاي درمان آپانديسيت آنتي‌بيوتيك و آپاندكتومي است. آپاندكتومي عوارضي مانند عفونت زخم و آبسه است.

مطالعه كنيد :  درمان دارويي كوليت اولسراتيو كودكان

علت شيوع آپانديست

يكي از علل رايج درد شكم است كه سريعا بايد جراحي شود، در سال  ۲۵۰،۰۰۰ مورد آپانديس  وجود دارد كه نشان مي دهد ۱ ميليون بيمار بستري  در روز وجود دارد. شيوع آپانديسيت از دهه ۱۹۴۰ به صورت پيوسته كاهش يافته است و ميزان بروز به آپانديسيت ۱۰ مورد در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر است. آپانديسيت عموما در ۷٪ از جمعيت ايالات متحده رخ مي‌دهد. علت آپانديسيت در كشورهاي آسيايي و آفريقايي به دليل  رژيم غذايي ساكنان اين مناطق  است. اگر فيبر غذا كم باشد ميزان ابتلا به اپانديسيت بيشتر مي شود. ميزان آپانديسيت در مردان به اندازه  ۱٫۴ برابر بيشتر از خانم ها است. سن متوسط آپاندكتومي ۲۲ سال است. در سال‌هاي سالمندي ميزان بروز آپانديسيت كاهش مي‌يابد. ميانگين سني كه آپانديسيت در اطفال ۶ الي ۱۰ سال است.

روش تشخيص آپانديسيت

آپانديسيت مي‌تواند شبيه به ساير بيماري‌ها از جمله مشكلات كيسه صفرا، عفونت مثانه يا عفونت ادراري، بيماري كرون، گاستروانتريت، سندرم روده‌ي تحريك‌پذير (IBS)، يبوست، عفونت روده و مشكلات تخمدان  باشد كه در اين صورت تشخيص آپانديسيت از ساير بيماري ها بسيار مشكل است، مگر اينكه علايم معمولي مربوط به آپانديسيت مشاهده شود كه تقريبا نصف افراد هم همين علائم را مشاهده مي كنند. اگر علائم آپانديسيت معمولي نباشد در اين صورت  نياز به آزمايش هاي بيشتري داريد تا به طور قطع آپانديسيت تشخيص داده شود براي مثال پزشك با پرسيدن سوالات كليدي مي تواند سريع تر به نتيجه برسد و تشخيص بهتر و دقيق تري بدهد.تشخيص اينكه واقعا بيمار درگير آپانديسيت است واقعا چالش برانگيز است.

سوالاتي كه به تشخيص آپانديسيت كمك مي كند عبارتند از :

 • از كي درد شكم احساس مي كنيد؟
 • درد شكم شما به صورت رفت و برگشتي است؟
 • چقدر درد شكم شما شديد است؟
 • درد شكم شما چه موقعي افزايش مي يابد؟
 • درد شكم شما چه موقعي تسكين مي يابد؟
 • تب داريد؟
 • احساس تهوع داريد؟
 • چه علايم و نشانه‌هاي ديگري داريد؟

آزمايشاتي كه براي تشخيص آپانديسيت كمك مي كنند عبارتند از :

محل درد و التهاب براي تشخيص مورد معاينه قرار مي گيرد:قسمتي از شكم كه مربوز به آپانديسيت است براي تشخيص كمي فشار به اين قسمت وارد مي شود و وقتي فشار ناگهاني رها مي شود درد در اين ناحيه افزايش يابد و اين سبب مي شود درد آپانديسيت بدتر شود.

مطالعه كنيد :  بيماري كرون چيست؟

آزمايش ادرار براي بررسي عفونت :

آزمايش ادرار براي بررسي عفونت مجاري و همچنين وجود سنگ كليه بررسي مي شود، در آزمايش ادرار گلبول قرمز، سفيد و باكتري در ادرار تشخيص داده مي شود، ادرار اگر غيرطبيعي باشد نشان دهنده التهاب و يا وجود سنگ در كليه است، در مواقعي كه ادرار غيرطبيعي است احتمال آپانديسيت نيز وجود دارد به دليل اينكه مثانه و آپانديس نزديك به هم هستند. اگر التهاب آپانديسيت بزرگ باشد به حفره‌ي رحم و مثانه پيش‌روي مي كند و سبب ادرار غير طبيعي مي شود. با اين وجود بيشتر بيماراني كه مبتلا به آپانديسيت هستند ادرار طبيعي دارند. محققان مي گويند وجود يك پروتئين قابل تشخيص در ادرار نشاندهنده آپانديسيت است.

آزمايش خون براي بررسي عفونت بدن:

اگر عفونت شما افزايش يابد تعداد گلبول هاي سفيد نيز افزايش خواهد داشت. البته با وجود هر نوع عفونت و يا التهابي گلبول هاي سفيد در بدنتان افزايش مي يابد، در نتيجه با ارزيابي تعداد گلبول هاي سفيد هم نمي توان نتيجه گرفت كه در معرض آپانديسيت قرار گرفته ايد.

اشعه ايكس از شكم :

تصويربرداري اشعه ايكس شكم به تشخيص قطعه مدفوع سخت شده انسدادي آپانديس كه عامل آپانديسيت است، كمك مي كند. اين روش بيشتر روش تشخيص در كودكان است ولي در مواقعي احتمال آپانديسيت بدون اين قطعه مدفوع هم وجود دارد.

سونوگرافي براي تشخيص التهاب آپانديسيت :

سونوگرافي بهترين روش براي تشخيص اوليه آپانديسيت است. سونوگرافي يك روش بدون درد و با كمك امواج صوتي تصاويري را  براي شناسايي ارگان‌هاي داخلي بدن نمايش مي دهد. آپانديس بزرگ و آبسه از طريق سونوگرافي قابل نمايش هستند. در سونوگرافي آپانديس سالم مشاهده نمي شود ولي مخصوصا در زنان مي تواند بسيار مفيد باشد زيرا بيماري هاي مشابه كه شامل بيماري التهابي لگني، تخمدان‌ها، لوله‌هاي فالوپ و رحم  را رد كند.

باريم انما :

باريم يك آزمايش با تصويربرداري اشعه ايكس است در اين آزمايش باريم مايع به داخل روده وارد مي‌شود تا كولون پر شود كه سبب مي شود التهاب در ناحيه آپانديس و مشكلات روده‌اي مشابه با بيماري آپانديسيت تشخيص داده شود در اين صورت مطمئن خواهيم شد كه بيماري كرون هست يا نه.

مطالعه كنيد :  زخم معده , درمان خانگي و دارويي زخم معده

آزمايش سي تي اسكن :

اين روش در بيماراني كه باردار نيستند انجام مي شود كه در اين صورت سي تي اسكن از ناحيه آپانديس سبب تشخيص آپانديسيت، آبسه‌ مي شود و بيماري هايي كه در داخل شكم و لگن هستند وعلايم مشابه با آپانديسيت دارند را رد مي كند.
معاينه‌ي ركتوم در تشخيص آپانديسيت: در اين روش پزشك با پوشيدن دستكش و استفاده از ژل لغزنده ركتوم روده كوچك را بررسي مي كند.

انجام لاپاراسكوپي :

در روش لاپاروسكوپي كه يك روش جراحي است لوله‌ي كوچك فيبر نوري توسط يك دوربين به داخل شكم وارد مي شود كه يك سوراخ در شكم ايجاد مي كند  در اين روش تصاوير مستقيمي از آپانديس و ساير اعضا نشان داده مي شود و در اين روش با مشاهده آپانديسيت مي توان از لاپاروسكوپي استفاده كرد ولي اسن روش نياز به بي‌هوشي عمومي است.

تشخيص آپانديسيت با بررسي كامل و معاينه ي فيزيكي انجام مي شود، در بيماري آپانديسيت فرد درجه حرارت بالا دارد و درد متوسط و يا شديدي در سمت راست شكم خود احساس مي كند كه در هنگام معاينه هم ميزان حساسيت بيمار به لمس سمت راست شكم مشاهده مي شود. در صورتي كه آپانديس ملتهب شود معده بيمار متورم خواهد شد، آزمايش خاصي براي تشخيص آپانديسيت وجود ندارد ولي اگر عفونت باكتريايي در آزمايش شمارش خون افراد مشاهده شود از عوامل آپانديسيت هستند .

اگر زمان براي تشخيص كافي نباشد جراح از  يك لاپاراسكوپي تشخيصي اورژانسي را براي بررسي استفاده مي كند. بيشتر افراد آپانديس طبيعي خود را در طي لاپاراسكوپي تشخيصي از دست مي‌دهند، گاهي كه تشخيص قطعي نيست پزشك حدود  در برخي موارد كه تشخيص قطعي نيست، پزشك حدود ۲۴ ساعت منتظر مي ماند  تا علايم بيمار بهبود پيدا كند، تغيير نكند يا بدتر شود.

سوالاتي كه مي توانيد از دكترتان بپرسيد:

 • آپانديسيت دارم؟
 • نياز به آزمايش‌هاي بيشتري نياز دارم؟
 • بيماري ديگري علاوه بر آپانديسيت دارم؟
 • نياز به جراحي دارم، چه موقع؟
 • خطرات برداشتن آپانديس چيست؟
 • چه مدت بعد از جراحي در بيمارستان بايد بمانم؟
 • بهبودي پس از جراحي چقدر طول خواهد كشيد؟
 • چه مدت بعد از جراحي حالت عادي خواهم داشت؟

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۶ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۳۷:۰۲ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]

فيبرم رحمي و حاملگي

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

فيبرم رحمي و حاملگي , نكاتي در رابطه با فيبروم رحم در دوران بارداري و اينكه آيا زناني كه داراي بيماري فيبروم هستند مي توانند باردار شوند  يا نه :

آيا خانمي كه فيبروم رحمي دارد، مي تواند حامله شود ؟

همان طور كه درباره اين بيماري گفتيم ؛ بيماري فيبروم رحم يكي از مشكلات و بيماري هاي شايع در بيشتر زنان محسوب مي گردد؛ كه رحم فرد در اين بيماري مكان اصلي شيوع اين بيماري است. در جواب اين كه آيا خانمي كه فيبروم دارد مي تواند باردار شود يا نه مي توان گفت كه بله اين امكان وجود دارد اما نكته بسيار مهم اين است كه اين مورد در ابتدا به تعداد و محل فيبروم هاي رحم بيمار بستگي دارد. در اقدام به بارداري بهتر است كه اگر تعداد فيبروم هاي رحم فرد بسيار زياد و سايز رحم از حد نرمال خارج شده باشد يا اندازه ي فيبروم ها بسيار بزرگ باشد، اولين و بهترين كار قبل از انجام حاملگي انجام مشاوره ي پيش از بارداري است كه در صورت تشخيص فيبروم ، براي بارداري فرد ابتدا درمان به صورت جراحي انجام مي شود و بعد از جراحي در يك فاصله ي زماني مشخص پس از آن فرد مي تواند كه اقدام به بارداري كند.

فيبرم رحمي و حاملگي

گفتيم كه بيماري با روش جراحي مي تواند كه اين عارضه را رفع كند كه جراحي روش ديگر درمان فيبروم‌ ها ، است. انجام جراحي معمولا شامل جراحي‌ هاي مختلفي است. بستن عروق رحمي با لاپاراسكپي كه اين روش معمولا يك روش جديد است كه در اين جراحي معمولا بدون انجام برش و فقط از طريق سوراخ‌ هاي كوچك نيم و يا يك سانتي ‌متري اقدام به وارد كردن دوربين و وسايل جراحي مي‌گردد كه اين جراحي ‌ها با نام جراحي كوچك ‌تر براي درمان شناخته مي شوند كه در اين جراحي با سوزاندن مركز فيبروم‌ هاي كوچك با ليزر يا جريان الكتريكي و آنژيوگرافي شريان ران براي فرستادن مواد انسدادي به شريان رحمي باعث ضعيف شدن خون‌ رساني به رحم و پسرفت فيبروم مي ‌شود. از جراحي باز و يا لاپاراسكپي هم معمولا براي كاهش خون‌ رساني به رحم و جراحي ‌هاي قطعي كه شامل خارج كردن توده فيبرومي است صورت مي گيرد.

بيشتر بدانيد : فيبروم رحم

فيبروم ها درحاملگي چه عوارضي را براي فرد ايجاد مي كنند ؟

همان طور كه در قسمت قبل درباره اين بيماري گفتيم، بسياري از بانوان ممكن است كه در سنين باروري به عوارضي مثل فيبروم رحمي مبتلا ‌شوند كه بايد بگوييم كه فيبروم رحمي از علت هي شايع براي نازايي فرد نيست و فقط ممكن است كه در ده درصد موارد سبب نازايي شود، بزرگ شدن فيبروم ممكن است كه در بيشتر خانم هاي بارداري صورت بگيرد كه با وجود فيبروم در رحم حامله شوند و تغييرات هورموني در اين دوران ممكن است كه فيبروم هايش بزرگ تر شوند.

مطالعه كنيد :  فيبروم رحم چيست؟

اما رشد فيبروم معمولا در مادر بارداري كه فيبروم كوچكي دارد تغييري نمي كند، اين افراد معمولا بارداري كم ‌خطر تري را خواهند داشت. در بيشتر مواقع هم حتي مادر بارداري كه فيبروم بزرگي دارد نيز امكان اين كه خطر كمتري پيش بيايد هست، مهم ترين چيزي كه مي تواند مسئله ساز باشد محل قرارگيري فيبروم است. افزايش خطر سقط جنين ، محدوديت رشد جنين در رحم ، زايمان زودرس ، وضعيت نامناسب جنين در رحم ، خونريزي شديد پس از زايمان يا حتي هيستركتومي ( خارج ساختن رحم ) معمولا بر اساس محل و اندازه‌ي فيبروم وجود دارد.

در بيشتر اوقات در اين حالت ممكن است كه در اين دوران در داخل فيبروم ها ، خونريزي ايجاد شود كه درد شديد شكم به صورت حاد و ناگهاني و تب بالا از شايع ترين علل آن خواهد بود كه اين مورد در بسياري از موارد اين علائم با شكم حاد جراحي يا آپانديست يا كيست پاره شده ي تخمدان اشتباه شده و در صورتي كه دقت نشود و تشخيص صحيح صورت نگيرد ممكن است باعث انجام جراحي غير ضروري در دوران بارداري مي شود كه عوارض فراواني از جمله زايمان زودرس به دنبال خواهد داشت. در صورتي كه در داخل فيبروم در بارداري، خونريزي صورت بگيرد لازم است كه بيمار سريعا در بيمارستان بستري شود تا زمان كنترل خود به خودي علايم و قطع درد.

 مطالعه كنيد : سوالات مهم در رابطه با فيبروم رحم

با مسكن و تب بر تحت نظر قرار بگيرد. در بيشتر مواقع هم فرد نياز به جراحي ندارد. تنها علت سقط جنين در سه ماه اول يا دوم بارداري بروز فيبروم هاي متعدد زير مخاطي هستند كه در داخل لايه ي داخلي رحم به شكل برجسته هستند. وجود همين فيبروم ها هستند كه در بيشتر اوقات باعث سقط هاي مكرر جنين ( بيش از سه سقط در سابقه بيمار ) مي شوند كه در اين صورت جهت پيش گيري از سقط ضروري درمان جراحي و برداشت فيبروم ها قبل از اقدام به بارداري بايد انجام بگيرد. در بيشتر مواقع يكي از علت هاي زايمان زود رس در بيمار هم ممكن است كه به خاطر فيبروم هاي زير مخاطي كه به علت كم كردن فضاي داخلي رحم مي شود صورت مي گيرد و معمولا باعث ايجاد زايمان زودرس در بارداري شوند.

مطالعه كنيد :  برخي سوالات متداول در رابطه با فيبروم رحم

در قسمت تحتاني و نزديكي دهانه ي رحم وجود فيبروم هاي بزرگ ممكن است كه در ماه آخر بارداري و در هنگام زايمان طبيعي ، يكي از از علت هاي انجام ضروري سزارين شود و آن هم به اين علت كه در اثر بزرگ تر شدن فيبروم كه باعث عدم پيشرفت زايمان مي شود ممكن است كه به صورت مانع در راه خروجي جنين عمل كند كه در اين هنگام براي خارج كردن نوزاد انجام عمل سزارين بسيار ضروري است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۶ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۳۱:۵۰ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]

برخي سوالات متداول در رابطه با فيبروم رحم

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

برخي سوالات متداول در رابطه با فيبروم رحم ,  سوال و جواب در رابطه با بيماري فيبروم رحم در زنان , در رابطه با فيبروم رحمي در زنان و دوران بارداري بيشتر بدانيد :

اگر در هنگام عمل سزارين ، هم زمان فيبروم رحم نيز وجود داشته باشد ، آيا مي توان كه در همان زمان اقدام به برداشت فيبروم يا ميو مكتومي كرد ؟

در جواب اين سوال كه آيا حين جراحي سزارين مي توان اقدام به برداشت فيبروم فرد كرد بايد گفت كه خير و اين كار اصلا نمي توان انجام داد، و به طور كلي هيچ كدام از پزشك ها و جراح ها بر اين كار اتفاق نظر ندارند و بر اين باورند كه بهتر است در هنگام عمل سزارين برداشت هم زمان فيبروم به هيچ وجه صورت نگيرد، علت اين نظر هم براي اين است كه چون در دوران بارداري بافت رحم و ضمائم آن معمولا بسيار پر خون است و در صورتي كه اين اندام به هر شكلي مورد دست كاري و جراحي قرار بگيرد در اين صورت احتمال خونريزي شديدي از جاي فيبروم بسيار وجود دارد كه در اين صورت در عدم كنترل آن بسيار امكان دارد كه جراح مجبور باشد تا براي حفظ جان بيمار به برداشت كامل رحم اقدام نمائيد.

سوالات متداول در رابطه با فيبروم رحم

آيا احتمال بدخيم شدن فيبروم ها وجود دارد ؟

درباره اين تومور گفتيم كه فيبروم، يك تومور توپر و كروي شكل است كه در رحم بيمار شكل مي گيرد كه معمولا اندازه اش هم بسيار متغير است نكته مهم اين كه فيبروم ممكن است رشدي سريع يا بسيار كند و تدريجي داشته باشد. درباره اين سوال كه آيا فيبروم ها بدخيم هم مي شوند مي توان گفت كه بله اين اتفاق ممكن است كه بيفتند، خوشبختانه احتمال بدخيم شدن آن خيلي كم و تقريباً نزديك به صفراست.

بيشتر بخوانيد : فيبروم رحم

در صورتي كه فيبروم هاي كوچك پس از يائسگي به صورت ناگهاني و بدون هيچ گونه تحرك هورموني شروع به رشد سريع و ناگهاني كنند اين احتمال بدخيمي در اين موارد معمولا بيشتر است. در اين مورد لازم است تا در شك به بدخيمي احتمالي سريعاً عمل جراحي برداشت رحم و ضمائم يا « هيستركتومي » براي بيمار انجام گيرد. درباره نوع بدخيم فيبروم ها بايد بگوييم كه خوشبختانه درصد بسيار كمي از فيبروم ها هستند كه بدخيم هستند و يا اينكه ممكن است در آينده به يك تومور بدخيم تبديل شوند كم است. ليوميوم ساركوما نوع بدخيم اين تومور است.

مطالعه كنيد :  فيبروم رحم چيست؟

با اين كه هنوز بين پزشكان در اين كه فيبروم ها بعداً بدخيم مي شوند يا اينكه بعضي فيبروم ها از ابتدا بدخيم هستند ، اختلاف نظر وجود دارد ؛ اما نتيجي كه محققان در انجام مطالعات به دست اوردند اين است كه آن ها بر اين باورند كه ليوميوم ساركوما از ابتدا يك تومور جداگانه است كه خود خاصيت بدخيمي را دارد. معمولا انتشار اين نوع در بدن بيمار به اين شكل است كه پس از اين كه ليوميوم ساركوما تمام بافت ها و اعضاي مجاور رحم را آلوده كردند سپس از راه جريان خون و لنف، در تمام نقاط بدن گسترش پيدا مي كند. استخوان ها، ريه ها و كبد نيز از شر اين تومور بدخيم در امان نيستند و معمولاً به اين اندام ها نيز دست اندازي مي كند. بيشتر متخصصان زنان و زايمان بيشترين تاكيد را بر اين دارند كه اساساً به هيچ وجه نبايد خونريزي هاي دوران يائسگي را ساده و جزئي تلقي كرد.

خونريزي و ترشح غير عادي، به خصوص بعد از سن يائسگي بروز اختلال يا درد هنگام ادرار كردن مقاربت دردناك درد در ناحيه لگن شايع ترين علادم سرطان رحم است كه پزشكان بر اين علائم بسيار تاكيد دارند.

بنابراين حتما توصيه مي شود كه چنان چه اگر خانمي دچار يكي از علائم فوق باشد، بهتر است تا در اولين فرصت و هرچه زودتر به پزشك مراجعه كند تا به اين ترتيب پزشك با انجام معاينه و آزمايش هاي لازم ، مشكل فرد را تشخيص داده و براي درمان اقدام كند.

معمولا پس از يائسگي به علت اين كه ترشحات هورموني در تخمدان ها صورت نمي گيرد، در اين هنگام فيبروم هاي رحمي هستند كه تغيير شكل مي دهند و معمولا شروع به چروكيده شدن و كوچك شدن مي كنند و در بيشتر اوقات هم گاهي ممكن است تا در داخل آن ها رسوب كلسيم ايجاد شود كه بهترين راه در اين مواقع اين است كه هيچ گونه اقدامي خاصي جز كنترل ساليانه با سونوگرافي رحم لازم نيست كه صورت بگيرد.

مطالعه كنيد :  فيبروم رحم چيست؟

آيا درمان هاي غير جراحي نيز براي فيبروم رحم وجود دارد؟

در درمان فيبروم معمولا بيشتر افراد و پزشك ها آخرين مرحله در درمان فيبروم رحمي را انجام روش جراحي قرار مي دهند. معمولا در اين روش پزشك سعي بر اين دارد كه ابتدا در صورت وجود امكان فقط فيبروم ها را از رحم بيمار جدا كند اما در بيشتر مواقع كه پزشك نتواند اين كار را انجام دهد و انجام چنين شرايطي وجود نداشته باشد تنها راه ممكن برداشتن رحم فرد است.

اما امروزه حتي الامكان سعي مي شود كه از روش هاي طبي براي درمان استفاده شود تا به اين ترتيب ريسك جراحي به بيمار تحميل نشود. امروزه در درمان بدون جراحي بيشتر پزشكان از دارو هايي كه به صورت تزريقي و خوراكي در دسترس هستند به بيمار تجويز مي كنند كه مصرف اين دارو ها مي توانند تا زماني كه فرد به سن يائسگي برسد بر روي قاعده گي فرد تاثير گذار باشد و معمولا دوره ي قاعدگي هاي فرد را طبيعي كرده و تا حدود زيادي مي تواند كه ميزان خون ريزي و درد بيمار را كاهش دهند كه معمولا پس از شروع يائسگي و به علت قطع ترشح هورمون هاي تخمداني فيبروم ها به تدريج كوچك تر و چروكيده تر مي شوند. در مورد اين درمان ها تصميم گيري ها به عهده جراح و متخصص زنان صورت مي گيرد كه آن هم بر اساس معاينه و شرايط فيبروم است. يكي ديگر از روش هاي درماني فيبروم ها استفاده از درمان هاي طب سنتي است كه درمان در اين صورت بر اساس مزاج خانم و ساير روش هاي اين طب به درمان فيبروم رحم صورت مي گيرد.

مطالعه كنيد :  فيبرم رحمي و حاملگي

مهم ترين توصيه ما به بيشتر خانم هايي كه دچار مشكل فيبروم رحم هستند و از اين عارضه رنج مي برند و مخصوصا آن دسته از خانم هايي كه قصد باردار شدن را دارند به طور جدي توصيه مي شود حتما قبل از استفاده از عمل جراحي يا استفاده از هرگونه دارو هايي شيميايي كه ممكن است به نازائي هم منجر شود درمان با طب سنتي را حتما در اولويت قرار دهند تا در صورت امكان فيبروم اين خانم ها بدون مشكل و به شكل طبيعي درمان گردد. نكته مهم ديگر در اين باره اين كه بهتر است تا مشاوره با يك طبيب حاذق طب سنتي براي درمان فيبروم رحم را به هيچ وجه فراموش نكنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۶ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۲۷:۳۹ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]

فيبروم رحم چيست؟

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

درمان فيبروم , فيبروم رحم چيست؟ : يكي از توده هاي خوش خيمي كه احتمال بدخيم شدن، بسيار كم است فيبروم است در واقع شايع ترين توموري كه در خانم ها به وجود مي آيد فيبروم است. درباره اين بيماري طبق آمار هاي جهاني كه به دست آمده ميزان ابتلا به اين تومور را در خانم ها از ۲۵ تا ۶۰ درصد گزارش كرده اند. در واقع فيبروم رحم يا تومورخوش خيم عضله ي صاف رحم كه يكي از شايع ترين تومور هاي لگني در نزد بيشتر خانم ها است كه اين تومور در پنجاه درصد زنان و ممكن است كه در سنين باروري بين ۲۵ تا ۴۰ سالگي در افراد ديده شود.

فيبروم رحم

طبق آمار به دست آمده خانم هاي مبتلا به اين توده در كشور ما حدود ۴۰ درصد است يعني ۴۰ درصد از خانم ها فيبروم دارند. اين بيماري به اين شكل است كه در اين بيماري بافت ‌ها و سلول ‌هاي ماهيچه‌ اي كه ديواره رحم را مي‌سازند، درون ديواره رحم و پيرامون آن غده ‌هاي غير سرطاني مي‌ سازند. تعريف خيلي روشن درباره فيبروم اين كه فيبروم در واقع رشد غيرطبيعي ديواره رحم است. مهم ترين عارضه جدي آن اين است كه اين بيماري مي‌تواند كه باعث نازايي در بيمار شود. معمولا بيشتر بيماران كه به اين سرطان مبتلا هستند بيماراني هستند كه آن ها نسبت به قد شان افزايش وزن بالايي را دارند و در بيشتر خانم هايي كه بچه دار شده اند درصد ابتلا به بيماري بسيار پايين است.

انواع فيبروم رحم

درباره انواع فيبروم ها بايد بگوييم كه نوع فيبروم ها را معمولا بر اساس محل آن در رحم فرد تقسيم بندي مي شوند. داخل عضله رحم شايع ترين محل وجود آن ها است كه به آن فيبروم اينترامورال مي گويند. نوع ديگر فيبروم ، ساب سروزال است كه به صورت توده ي برجسته اي خارج رحم شكل مي گيرد ؛ و يكي از نادر ترين شكل فيبروم هم زير مخاطي است كه در داخل حفره رحم هستند. همان طور كه گفتيم فيبروم زير مخاطي از همه انواع فيبروم ها نادر تر است كه علائمي كه در فرد بروز مي دهد در صورت دچار شدن به آن اين است كه با دچار شدن به خونريزي شديد قاعدگي و نازايي همراه است.

مطالعه كنيد :  فيبرم رحمي و حاملگي

انواع فيبروم رحم

نوع ديگري از فيبروم هم وجود دارد كه علاوه بر سه نوع فيبروم ذكر شده اين نوع فيبروم كه فيبروم پايه دار ناميده مي شود و در قسمت هاي داخل حفره رحم و بيرون رحم به وجود مي آيد و در واقع از آن جهت پايه دار نام دارد كه محل استقرار آن در رحم طوري است كه به وسيله يك پايه به ديواره رحم متصل شده است.

شايع ترين علامت فيبروم هاي رحمي چيست ؟

فيبروم ها ممكن است كه در بيشتر مواقع در رحم فرد بدون هيچ علامتي وجود داشته باشد البته فيبروم هاي كوچكي كه در رحم و اندازه ي كوچك تر هستند مي توانند بدون علامت باشند و اين نوع توده فقط هنگام انجام سونوگرافي هاي به صورت اتفاقي تشخيص داده مي شوند. درد هاي لگني ، افزايش خونريزي هاي قاعدگي ، درد شديد زمان قاعدگي و تكرر ادرار ( به علت فشار روي مثانه ) و نازايي معمولا عوارضي هستند كه در پنجاه درصد بيماران ديده مي شود.

از آن جايي كه هرچه قدر كه اندازه فيبروم بيمار بزرگ تر باشد كاملا مشخص است كه علائم بيشتري را هم در فرد ايجاد مي كند كه اين علائم معمولا بسته به اينكه در چه قسمتي از رحم بيمار قرار داشته باشد، مي تواند متفاوت باشد. همان طور كه گفتيم خونريزي هاي شديد ماهانه و حتي بين سيكل هاي عادت ماهانه از شايع ترين علامت آن است كه اين علائم ممكن است كه با درد در ناحيه زير شكم و كمر نيز ادامه داشته باشد. همه فيبروم ها معمولاً علت شايعي براي نازايي در افراد نيست و و نازايي فقط در ده درصد موارد ممكن است صورت بگيرد و آن هم در فيبروم هاي بزرگ كه زير مخاطي هستند بسيار ممكن است كه باعث نازايي شوند كه درمان آن ها قبل از حاملگي حتما ضروري است.

مطالعه كنيد :  برخي سوالات متداول در رابطه با فيبروم رحم

درمان فيبروم رحم

جز در مواردي كه تعداد آن ها زياد يا بزرگ بوده باشد و اين فيبروم ها بيشتر فضاي داخل رحم را اشغال كرده باشند در اكثر موارد، باعث سقط جنين هم نمي شوند همان طور كه گفتيم مگر آن اگر فيبروم در بيشتر قسمت سطح خارجي رحم بتواند رشد كند، به اين ترتيب مي تواند كه بر اندام هاي اطراف رحم مثل مثانه ، رود بزرگ و مجاري ادراري فشار زيادي را وارد كند و در راه تخليه اين اندام ها در نتيجه انواع انسداد را ايجاد كند؛ كه در اين حالت ممكن است كه باعث سقط يا زايمان زودرس در فرد شود. اين بيماري نشانه هاي ديگري هم دارد كه در بيشتر اوقات با عوارض آپانديس و كيست اشتباه گرفته مي شود.

كم خوني ، رنگ پريدگي و خستگي زياد در كنار درد هاي شديد در ناحيه شكم ، لگن و مهره هاي تحتاني در بسياري موارد ناشي از فيبروم هاي رحمي است. در صورتي كه اندازه فيبروم ها به قدري بزرگ باشد كه بر روي حالب ها فشار وارد كند مي تواند سبب ورم كليه ها گردد كه اين هم از علل هاي وجود فيبروم است.

درمان قطعي فيبروم هاي رحم

درمان فيبروم رحمي : همان طور كه درباره فيبروم گفتيم توده‌ هاي گوشتي كه در لايه ‌هاي مختلف رحمي يافت مي ‌شوند و اندازه‌ هاي كاملا متفاوتي را دارند ؛ ممكن است كه اين فيبروم ها از دو ميلي متر تا ۱۰ سانتي متر و بزرگ‌ تر باشد و در واقع بايد گفت كه بيشتر فيبروم هاي كه رحم خانم ها به وجود مي آيد در اندازه هاي كوچك بدون علامت هستند و راه كشف اتفاقي آنها فقط با انجام سونوگرافي است گفتيم كه فيبروم هاي كوچك معمولا عارضه خاصي را ندارند و با توجه به بي علامت بودن آن ها، اقدام خاصي هم براي اين فيبروم لازم نيست. تنها نكته مهم اين كه بيمار فقط جهت كنترل سايز فيبروم ها بايد هر سه تا شش ماه يك بار تحت سونوگرافي فرار بگيرد. در صورتي كه بيمار علائمي مثل درد شكم و مشكلات قاعدگي را داشته باشد براي درمان بايد اقدام به درمان جراحي يا درمان طبي كند.

مطالعه كنيد :  برخي سوالات متداول در رابطه با فيبروم رحم

 

نكته مهم براي درمان در فيبروم هاي بزرگ و علامت دار درمان قطعي اين است كه برداشت فيبروم با جراحي و يا « ميو مكتومي » است كه در آن احتمال عود فيبروم در محل هاي ديگر رحم مدتي پس از جراحي نيز ممكن اسن وجود داشته باشد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۶ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۲۲:۱۹ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]

بهترين ليزر موي زائد براي پوست شما كدام است؟

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

بهترين ليزر موي زائد براي پوست شما كدام است؟ : امروزه دستگاه هاي ليزر زيادي وجود دارد كه اين دستگاه ليزر موهاي زائد عبارتند از : ليزرينگ (LASERING) ، كاتراكول­گايد (Cutera CoolGlide) ، بايسون (Bison)، اپي تاچ پلاس (EpiTouch Plus). اگر بخواهيم درباره دستگاه هاي ليزر اطلاعاتي را به دست بياوريم ممكن است كه در سايت هاي كه مراجعه مي كنيد فقط درباره شركت هاي سازنده اطلاعاتي را به دست بياورديد ؛ زيرا تمام شركت هاي سازنده ليزر معمولا از تكنولوژي خود دستگاه اطلاعاتي را در اختيار مراجعه كنند گان قرار مي دهند و آن ها توجه خاصي به تفاوت ميان ليزر ها ندارند.

ليزر مناسب براي پوست شما

تعداد معدودي از ليزر هاي موهاي زائد هستند كه در وب سايت هاي مختلف با آنها روبرو مي شويد ؛ و اين ممكن است كه براي آن شخصي كه متقاضي ليزر موهاي زائد است و براي اين كار پرسش هاي زيادي براي انتخاب دستگاه مناسب نوع پوست و مو براي ليزر موهاي زائد ، دارد به وجود مي آيد. ما در اين قسمت براي شما خلاصه اي از نحوه كاركرد و جوانب مثبت و منفي چهار ليزر رايج كه بيشترين كاركرد را در ايران دارند ارائه مي كنيم. شما با مطالعه اين بخش مي توانيد كه يك تصميم آگاهانه تري را در انجام ليزر تان بگيريد.

ليزر Nd YAG (مناسب براي پوست هاي تيره) چگونه كار مي كند :

ليزر Nd YAG معمولا اين دستگاه كه مثل ساير دستگاه هاي ليزر براي رفع موهاي ليزر استفاده مي شود و مناسب براي رفع موي زائد در پوست هاي تيره است، دقت اين ليزر بسيار بالا است و اين دستگاه ملانين موجود در پياز مو را به سادگي تشخيص مي دهد و توسط همين ملانين ها باريكه نور اين ليزر جذب مي شوند. درباره ملانين بايد گفت كه رنگدانه هاي تيره موجود در پوست و مو در واقع عمان ملانين است.

مطالعه كنيد :  درمان منافذ باز پوست با ليزر , رفع منافذ باز پوست با ليزر درماني

ليزر مناسب براي پوست هاي تيره

از آن جايي كه ممكن دارد كه بعضي از دستگاه هاي ليزر نتوانند فرق بين ملانين در مو و ملانين تيره در پوست را تشخيص دهند و به دليل هم امكان آسيب وجود دارد زيرا كه و ممكن است ملانين موجود در پوست را مورد هدف قرار دهند. پس همان طور كه گفتيم اين بدان معناست كه اين دستگاه ها توانايي براي صدمه زدن به پوست را دارند. ليزر ND YAG  اين ليزر به دليل دارا بودن طول موج بلند مي تواند كه به سادگي به درون پوست نفوذ كند و به اين ترتيب از لايه اپيدرم و ملانين موجود در پوست هم عبور مي كند و دقيق اشعه به لايه هاي كه فوليكول هاي مو در آن قرار گرفته اند مي رسد و به اين صورت در ملانين هاي موجود در ريشه موها جذب مي شود. همان طور كه در ابتدا هم گفتيم مناسب براي موها ي تيره است و بر روي موي روشن و نازك تاثير چنداني ندارد.

جوانب مثبت ND YAG :

ليزر Nd:YAG اولين نكته مثبت اين ليزر اين است كه نسبت به ديگر ليزرهاي رفع موي زائد اين ليزر طول موج بلندتري را دارد. علاوه بر اينكه براي پوست تيره ايمن است ، بهترين مزيت اين ليزر هم اين است كه براي از بين بردن پاپيلا (آخرين لايه موجود در پوست) بيشترين قدرت و تاثير را دارا مي باشد.

جوانب منفي Nd YAG :

از آن جايي كه اين ليزر كمترين جذب ملانين را دارد ممكن است كه براي رسيدن به نتيجه مطلوب، به جلسات درمان بيشتري در درمان با اين ليزر نياز باشد. در رفع موهاي نازك و ضعيف امكان دارد تا درد بيشتر و تاثير كمتري بر روي موي نازك و ضعيف بگذارد.

مطالعه كنيد :  بهترين دستگاه ليزر موهاي زائد , دستگاه ليزر مو , خريد و فروش دستگاه ليزر مو

* نام برخي برند هاي موجود در بازار : كاتراكول ­ گايد (Cutera CoolGlide)، ساينور ­ اليت (Cynosure Elite)، كندلا جنتل ياگ (Candela GentleYAG)

ليزر الكساندرايت (مناسب براي پوست زيتوني) چگونه كار مي كند؟

يكي از معروف ترين و مشهور ترين دستگاه هاي رفع موي زائد كه در بين رقباي ديگر سر تر است ليزر الكساندرايت است يكي از دلايلي كه باعث ارجحيت اين ليزر با ساير رقبا شده است داشتن طول موج بالاي اين ليزر ايت كه كمي بلندتر از طول موج برخي ديگر از ليزر هاست ؛ كه باعث شده تا از آن در گستره وسيعي از رنگ پوست از جمله پوست زيتوني قابل استفاده شود.

ليزر الكساندرايت

جوانب مثبت ليزر الكساندرايت :

سايز بزرگ نقطه هدف (اسپات سايز) و نرخ تكرار زياد آن يكي از عمده مزاياي استفاده از ليزر الكساندرايت مي باشد كه در توضيح يعني به اين معناست كه سطح بزرگتري از پوست سريعتر مي تواند كه مورد درمان قرار دهد؛ و همين علت هم اين ليزر را به يكي از سريع ترين ليزر هاي رفع موي زائد تبديل كرده است كه طرفداران بسياري را دارد.

جوانب منفي ليزر الكس :

درست است كه طول موج بسيار بالايي دارد اما آسيب به پوست در استفاده از اين دستگاه ممكن است كه به وجود بيايد زيرا علي رغم طول موج بلندش ، مقدار جذب ملانين براي اين ليزر بسيار بالا است و براي همين هم اشعه آن توسط ملانين پوست نيز جذب شود ، بنابراين تغيير رنگ و سوختگي در پوست هاي روشن ريسك بسيار بالايي دارد. تكنسين ليزر بايد بسيار ماهر باشد.

* نام برخي برند هاي موجود در بازار : بايسون (Bison) ، ساينوسور آپوجي (Cynosure Apogee) ، اپي تاچ پلاس (EpiTouch Plus)

بيشتر بدانيد : دستگاه ليزر موهاي زائد الكساندرايت

ليزر دايود ( مناسب براي تمامي انواع پوست ) چگونه كار مي كند ؟

يكي از ليزرها و روش هاي روز براي رفع موهاي زائد در دنياي امروزه استفاده از ليزر دايود است. از اين دستگاه ليزر مي توان در رفع موي زائد پوست هاي روشن، سبزه تا تيره هم استفاده كرد و اين ليزر بسيار هم مناسب است.

مطالعه كنيد :  درمان ريزش مو با ليزر تراپي , ليزر درماني براي درمان ريزش مو | ليزرتراپي مو

جوانب مثبت استفاده از ليزر دايود :

تاثير مثبتي كه دارد به علت طول موج هاي ۸۰۸ و ۸۱۰ نانومتري كه مي تواند به سادگي جذب ملانين هاي شود و به اين ترتيب مي تواند كه به عمق پوست در قسمت فوليكول هاي مو نفوذ مي كند. درباره طول موج بلند ليزر دايود، مي توان گفت كه اين طول موج بالا مي تواند كه صدمات پوستي و عوارض جانبي استفاده از آ را به حداقل برساند.

جوانب منفي دايود :

از آن جايي كه اين ليزر يكي از جديدترين دستگاه هاي ليزر است و به همين خاطر هم عوارض جانبي خاصي در چند سال اخير براي ليزر دايود گزارش نشده است.
* نام برخي برندهاي موجود در بازار : ليزرينگ (LASERING) ، اس پي ال ۱۰۰۰(SPL 1000)، سوپرنو ايكس ال (Superno XL) ، ليزرليت (LaserLite).

بيشتر مطالعه كنيد: دستگاه ليزر دايود

ليزر روبي ( مناسب براي پوست هاي روشن ) چگونه كار مي كند ؟

از قديمي ترين دستگاه هاي ليزر براي رفع موهاي زائد، ليزر روبي است كه از سال هاي بسيار قبل مورد استفاده قرار مي گرفته است ؛ و از آن جايي كه اين ليزر طول موج بسيار كوتاهي را دارد و به همبن علت هم جذب اين امواج توسط ملانين ها كار بسيار آساني است وبر عكس دستگاه هاي كه در بالا اشاره كرديم نكته قابل اهميت درباره اين ليزر اشاره به اين مورد است كه از ليزر روبي فقط مي توان كه براي پوست هاي خيلي روشن با موهاي روشن مناسب است.

جوانب مثبت ليزر روبي :

مزيت اين ليزر اين كه براي پوست هاي روشن و اروپايي بسيار موثر است

جوانب منفي ليزر روبي :

ليزر روبي تنها براي پوست هاي روشن استفاده مي شود و اين در واقع به دليل توانايي جذب امواج اين ليزر توسط ملانين ها است.

* نام برخي برند هاي موجود در بازار: روبي استار (RubyStar) ، پالومار اي ۲۰۰۰(Palomar E2000)


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۶ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۱۷:۲۱ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]

ليزر الكساندرايت چيست ؟

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

ليزر الكساندرايت چيست ؟ : امروزه يكي از راه هاي خلاص شدن از شر موهاي زائد در سراسر بدن، انجام ليزر موهاي زائد است كه اين روش مي تواند به عنوان بهترين روش ها باشد يكي از پيشرفته ترين دستگاهاي ليزر دنيا براي از بين بردن موهاي زائد براي هميشه است استفاده از ليزر با دستگاه ليزر الكساندرايت است. در بين ساير دستگاه هاي ليزر معمولا اين ليزر يكي از پر كاربرد ترين ليزر هايي است كه در طول موج ۷۵۵ نانومتر، در رنج طول موج مادون قرمز نزديك كار مي كند.

ليزر الكساندرايت چيست

ليزر هاي الكساندرايت به صورت Q-Switch هم معمولا در دسترس هستند. درباره اين حالت بايد بگوييم كه در اين حالت ليزر مي تواند كه پرتو هايي را با شدت بسيار بالا ودر پالس هاي بسيار كوتاه توليدكند. قابل تنظيم بودن طول موج و ميزان انرژي براي از بين بردن هر نوع مو در واقع يكي از خصوصيات منحصر به فرد اين دستگاه مي باشد. نظر بسياري از كارشناسان ليزر در باره اين دستگاه اين است كه دستگاه ليزر الكساندرايت يكي از قدرتمندترين و پر تاثيرترين ليزر ها از ميان موارد بسيار ديگر است. يكي از مزيت هاي ديگر اين دستگاه اين است كه دستگاه الكساندرايت مجهز به سيستم خنك كننده مخصوص است كه اين مي تواند براي جلوگيري از سوزش مناسب باشد.

طرز كاركرد اين ليزر چگونه است ؟

درباره اين دستگاه در بخش قبل گفتيم كه ليزر الكساندريت يك نوع از دستگاه ليزري است كه از كريستال الكساندريت نوري با قدرت بسيار زياد را از عبور مي‌دهد. هنگامي كه نور با گذشتن از اين كريستال پرتوي با طول موج ٧۵۵ نانومتر توليد مي‌ كند مي تواند كه موهاي زائد را از بين ببرد. در اين دستگاه كه يكي از قدرتمند ترين دستگاه هاي رفع موي زائد است براي از بين بردن موها معمولا طول موج هاي بالايي با انرژي بسيار بالا از ليزر ساطع شده و به انرژي گرمايي تبديل شده است كه با هدف قرار دادن منطقه خاصي از بافت بدن انجام مي شود. در واقع درباره كاركرد ليزر الكساندرايت مي توانيم بگوييم كه عملكرد آن به صورت فتوترموليز است: و به اين معني كه يك منطقه بصورت انتخابي با استفاده از نور ليزر گرم مي شود. در نوع كار اين ليزر مي توان به اين مورد اشاره كرد كه اين ليزر باعث تخريب مختصر و مفيد بافت جراحت شده و مناطق سالم اطراف آن بدون هيچ تغييري باقي مي مانند.

مطالعه كنيد :  واريس , علت , علائم | درمان واريس با ليزر

نوري كه از ليزر الكساندرايت بيرون مي آيد قرمز رنگ است. از ديگر مزيت هاي اين دستگاه اين است كه مي‌توان دستگاه ليزر الكساندريت را در حالت Q- Switiching قرار داد تا به اين صورت پرتو نوري بسيار پرتوان را در پالس هاي كوچك توليد كند. در رفع موهاي زائد وجود چنين مكانيسمي مي تواند كه بسيار مؤثر و موفق عمل كند.
نكته مهم : در مورد طول موج پرتو نوري اين است كه اين طول موج در واقع فاكتوري است كه تعيين مي‌كند كه ليزر بايد تا چه عمقي در پوست نفوذ كند.

ليزر الكساندرايت به چه منظوري استفاده مي شود؟

اين دستگاه كه يكي از قدرتمند ترين دستگاه هاي ليزر در آمريكا است بر اين اساس هم سازمان غذا و داروي آمريكا (FDA) معمولا طيف وسيعي از اين دستگاه ها را داراي طول موج خاص در طيف مادون قرمز (۷۵۵ نانومتر) هستند براي حل و درمان انواع مشكلات پوستي تاييد كرده است. كه اين موارد شامل : Ta2Eraser و Apogee ® (cynosure, Massachusetts, USA) و Accolade TM(cynosure, MA, USA) است.

مهم ترين مكانيسم اثر ليزر در رفع موهاي زائد است. در پوست هاي مختلف برداشت موهاي زائد به وسيله ليزر از آن جايي كه بر پايه جذب انتخابي نور نهاده شده است و اشعه ليزر بدون آن كه به سطح پوست آسيبي وارد را كند مي تواند از پوست عبور كند و به اين ترتيب جذب فوليكول هاي مو مي شود؛ بنابراين ملانين بهترين و مهمترين ماده بيولوژيكي هدف براي بكارگيري جذب انتخابي ليزر به منظور رفع موهاي زائد است.

اختلالات پوستي زير را مي توان با پرتوهاي ليزر اكسلاندرايت درمان كرد

 • ضايعات عروقي
 • لكه هاي پوستي
 • رفع موهاي زائد
 • حذف تاتو

ضايعات عروقي

ضايعات عروقي كه به شكل خال هاي عنكبوتي كه در بدن يا صورت فرد ممكن است ظاهر شود كه معمولا به شكل مادر زادي ممكن است به وجود آمده باشد. (ناهنجاري هاي عروقي)

* هدف قرار دادن رنگ دانه هاي قرمز با پرتو هاي خفيف (هموگولوبين)

لكه هاي پوستي

ممكن است كه بر اثرعواملي مثل افزايش سن لكه هايي بر روي صورت فرد ظاهر شود لكه هايي مثل كك و مك هاي مادرزادي و انواع خال هاي گوشتي

* براي رفع اين لك هاي پوستي ملانين هاي موجود در روي پوست را با پالس هاي خفيف هدف قرار مي دهند.

رفع موهاي زائذ , ليزر موهاي زائد با الكس

بهترين استفاده از ليزر كه بين بيشتر افراد طرفدار زيادي را هم دارد انجام ليزر مو براي رفع موهاي زائد است كه در اين روش با استفاده از ليزر، فوليكول هاي ماده زائد را كاملاً تخريب و به اين ترتيب امكان رشد موهاي زائد در آن ناحيه خاص را بسيار ضعيف مي كنند.

بيشتر بخوانيد : ليزر موهاي زائد

 • از اين روش براي از بين بردن نقاط مختلفي از بدن كه امكان رشد موي زائد وجود دارد استفاده مي شود كه معمول ترين نواحي بدن عبارت است از : زير بغل ، خط بيكيني ، صورت ، گردن ، پشت ، قفسه سينه و پاها استفاده مي شود.
 • از آن جايي كه اين روش براي موهاي روشن ممكن است كه بي اثر بوده باشد اين روش ليزر براي از بين بردن موهاي تيره بسيار مؤثرتر است.
 • يكي از اين قابليت هاي مهم اين دستگاه اين است كه براي رفع موهاي زائد مي شود كه پالس ها و فلوئنس ها را تنظيم كرد به اين ترتيب براي رفع موي زائد صورت مدت زمان پالس ۲ تا ۲۰ ميلي ثانيه و فلوئنس ۱۰ تا ۴۰ ژول بر سانتي متر مربع تنظيم مي كنند.
 • تكنسين ليزر بايد بسيار عالي كار كند و در افرادي كه پوست تيره دارند بايد بسيار با احتياط تر انجام دهند، همان طور كه گفتيم و از آن جايي كه با اين دستگاه ملانين پوست از بين مي رود ممكن است كه در اين صورت لكه هاي سفيد بر روي بدن آن ها ظاهر شود.
مطالعه كنيد :  فاصله جلسات ليزر موهاي زائد , دليل ايجاد فاصله بين جلسات ليزر موهاي زائد

حذف تاتو _ اين دستگاه مي تواند كه هر نوع تاتو را در هر بخش از بدن پاك كند

 • رنگدانه هاي سياه سفيد و آبي و سبز را با استفاده از اين دستگاه ليزر مي توان به راحتي در طي چند جلسه نابود كرد.
 • براي هر نوع كاري بر يك پالس تنطيم مي شود كه در حذف تاتو اين دستگاه بر روي مدت زمان پالس كوتاه ۵ تا ۱۰۰ نانو ثانيه تنظيم شده است.
 • در صورتي امكان رفع و حذف تاتو با اين دستگاه امكان پذير است كه در درمان هاي قبلي براي پاك كردن تاتو زخمي روي بافت وجود نداشته باشد در اين صورت حذف تاتو به وسيله ليزر اكساندرايت به راحتي انجام مي شود.
 • اغلب براي درمان چين و چروك هاي روي پوست مي توان از اين ليزر استفاده كرد.

عملكرد ليزر الكساندرايت روش به چه صورتي است؟

 • بهتر است كه اگر تصميم داريد تا از ليزر درماني براي رفع موي زائد يا تاتو و يا لك و پيس استفاده كنيد بهتر است كه شما قبل از درمان مخصوصا زماني كه رنگ دانه ها در ليزر مورد هدف قرار مي گيرند حتما لازم است كه توسط يك معاينه از سالم بودن مناطق مطمئن شويد زيرا هنگامي كه ليزر انجام دهيد هدف قرار دادن نقاط اشتباه و يا سرطاني نباشد.
 • در حين درمان بيمار حتما بايد از يك عينك محافظ با صفحه مات استفاده كند.
 • متخصص هندپيس ابتدا دستگاه را روي سطح پوست فرد قرار مي دهد و سپس ليزر را فعال مي كند.
 • در بسياري از مراجعه كنندگان ممكن است كه دريافت پالس را مانند برخورد كش به پوست توصيف مي كنند.
 • معمولاً نيازي به بي حسي اما مي توان از كرم بي حسي براي ناحيه مورد نظر استفاده كرد.
 • از آن جايي كه بعضي از دستگاه هاي ليزر مجهز به سيستم سرمايش داخلي هستند پوست در طول درمان خنك مي شود. معمولا محيط اتاق ليزر هم بسيار خنك مي شود.
 • براي تسكين منطقه درمان بلافاصله پس از درمان مي توان از كيسه هاي يخ نيز استفاده كرد.
 • بهتر است تا بيمار براي مدت چند روز در طول درمان در معرض نور خورشيد نبايد قرار بگيرد ؛ و بلافاصله پس از درمان مراقبت هاي اوليه آغاز مي شود.
مطالعه كنيد :  رفع كك و مك پوست با ليزر , درمان كك و مك با ليزر

عوارض جانبي درمان با ليزر الكساندرايت معمولا جزيي است و شامل موارد زير مي شود

 • وجود درد در حين درمان كه معمولا براي كم كردن درد از وسايل سرمايشي خنك كننده پوست و در صورت لزوم از پماد بي حسي استفاده مي كنند.
 • قرمزي، ورم و خارش بلافاصله پس از عمل بروز مي يابد و تا چند روز ادامه دارد.
 • رنگ دانه هاي پوست به ندرت پيش مي آيد كه مقدار زيادي انرژي نوراني جذب كنند، ممكن است كه در اين حالت پوست بيمار دچار تاول شود كه بعد از چند روز اين تاول ها خود به خود برطرف مي گردد.
 • تغيير رنگ دانه هاي پوست: ممكن است كه در اثر ليزر سلول هاي رنگدانه پوست دچار آسيب بشود و به اين ترتيب لكه هاي تيره رنگ و يا روشن تر را بر پوست ظاهر كند.
 • ممكن است كه در ۱۰ درصد بيماران كبودي هايي مشاهده شود كه معمولا بعد از چند روز كبودي ها خود به خود از بين مي روند.
 • عفونت باكتريايي : براي درمان يا پيشگيري از عفونت زخم معمولا پزشك استفاده از آنتي بيوتيك را تجويز مي كند.

چند جلسه درمان را مي توان براي رفع ضايعات عروقي، موي زائد و حذف تاتو پيش بيني كرد ؟

ضايعات عروقي : براي رفع ضايعات عروقي نحوه درمان و تعداد جلسات مورد نياز براي درمان مهم ترين مسئله شكل، اندازي و محل ضايعه و همچنين نوع پوست است كه به اين موارد بستگي دارد. تعداد جلسات مورد نياز براي حذف عروق كوچك معمولا ً بين ۱ تا ۳ جلسه و براي رفع عروق بزرگتر نياز است تا جلسات بيشتري مراجعه شود.

حذف موهاي زائد :

مهم ترين مسئله در اين روش اين است كه دوره درمان كامل باشد زيرا كه در اين روش براي حذف موهاي زائد نياز است تا جلسات متعددي مثلا بين ۳ تا ۶ بار صورت بگيرد. در واقع منطقه مورد نظر، رنگ پوست ، درشتي مو ، جنسيت و غيره در تعيين تعداد جلسات بستگي دارد.

به گفته پزشكان پوست و مو و زيبايي بهتر است كه بين جلسات درمان فاصله اي حدود ۳ تا ۸ هفته رعايت شود. البته پوست حدود ۶ تا ۸ هفته بسته به ناحيه مورد نظر، تميز باقي مي ماند و زمان شروع جلسه بعدي هنگام رويش موهاي ريز جديد است.

حذف تاتو :

براي رفع اين مشكل از روي پوست احتمالا تعداد جلسات متعددي (۵ تا ۲۰ جلسه) را با فاصله حداقل ۷ هفته بين جلسات براي رسيدن به نتيجه مطلوب مورد نياز است. تا تاتو به كل از روي پوست پاك شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۶ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۱۴:۴۴ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]

بيماري كوليت اولسراتيو در كودكان

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

بيماري كوليت اولسراتيو در كودكان : درباره بيماري التهابي كوليت اولسراتيو بايد بگوييم كه تقريبا تشخيص اين بيماري در افراد مبتلا در سنين كودكي يا نوجواني تشخيص صورت مي گيرد معمولا در يك چهارم از افراد اين تشخيص صورت مي گيرد. در سنين ۱۲ سالگي علائم بيشتر ممكن است. اين بيماري در كودكان بسيار بيشتر از بزرگسالان ديده شده است حتي در نوجوانان شدت اين بيماري بيشتر است. براي مديريت اين بيماري كودكان شرايط بسيار سخت ‌تري را نسبت به بزرگسالان دارند. براي درمان بهتر حمايت اطرافيان و خانواده بسيار مهم است. علت بروز اين بيماري در كودكان ممكن است كه وجود يك ويروس يا باكتري در روده باشد.

بيماري كوليت اولسراتيو در كودكان

در صورت مواجه اين باكتري با سيستم ايمني بدن كودك باعث بروز يك واكنش التهابي در ديواره روده مي شود. براي همين امر كودكاني كه مبتلا به كوليت اولسراتيو باشند گاهي دچار مشكلات سيستم ايمني بدن مي شوند.

علايم كوليت اولسراتيو در كودكان

مشهود ترين علايمي كه در كودكان مبتلا به كوليت اولسراتيو ديده مي شوند عبارتند از:

 • دل درد شديد
 • اسهال خوني مكرر
 • خستگي و بي حالي
 • كاهش وزن سريع
 • از دست دادن اشتها و بي ميلي
 • خونريزي از ركتوم
 • از دست دادن مايعات بدن و مواد مغذي
 • كم خوني ناشي از خونريزي شديد

برخي از كودكان نيز اين علايم را داشته‌اند:

 • ايجاد زخم‌ هاي پوستي
 • درد مفاصل
 • التهاب چشم
 • بروز مشكلات كبدي
 • بروز پوكي استخوان
 • بثورات (علائمي مثل جوش زدن)
 • سنگ كليه
مطالعه كنيد :  بيماري سلياك

علايم كوليت اولسراتيو ممكن است مانند علايم ساير بيماري‌هاي شايع كودكان است؛ بنابراين از تشخيص صحيح بيماري فرزندتان نزد متخصص مجرب مطمئن شويد.

كودكان در معرض اختلال رشدي نسبت به هم سن و سالان خود نيز هستند. والدين بايد در اين مسير فرزند خود را به مصرف داروهاي تجويزي تشويق كنند. كمك والدين در پيشرفت درمان به ايجاد احساس بهتر در كودك، شروع دوباره‌ي رشد و آغاز يك زندگي طبيعي كمك مي‌كند. درمان به نوع علايم كودك، سن و سلامت عمومي او همچنين شدت بيماري بستگي دارد. داروها معمولاً درمان اصلي براي كوليت اولسراتيو كودكان هستند و با از بين بردن علايم، ترويج بهبودي بافت‌هاي آسيب ديده، بهبودي بيماري و پيشگيري از شعله‌وري آن و با به تعويق انداختن يا جلوگيري از نياز به جراحي به كنترل بيماري و پيشگيري از التهاب گسترده روده كمك مي‌كنند. هيچ درمان قطعي براي اين بيماري به جزء جراحي روده بزرگ وجود ندارد. با اين حال، علايم را مي توان با دارو درماني كاهش داد.

تشخيص كوليت اولسراتيو در كودكان

در مراجعه به پزشك براي تشخيص اين بيماري، پزشك در ابتدا از سوابق بيماري كودك سوالاتي را از والدين او مي‌پرسد؛ و بعد از آن شروع به معاينه فيزيكي كودك مي‌كند. اولين تستي كه پزشك از بيمار در خواست مي كند انجام آزمايش خون است. تا با بررسي تعداد گلبول ‌هاي سفيد خون كم‌خوني يا افزايش آن را تعيين كند. در بسياري از مواقع كم خوني مي‌تواند يكي از نشانه‌ هاي وجود التهاب باشد. آزمايش ديگري كه بايد انجام شود گرفتن نمونه مدفوع است كه پزشك اين كار را براي كنترل باكتري در دستگاه گوارش كودك در خواست مي كند؛ بنابراين والدين كودك بايد يك نمونه كوچك از مدفوع كودك خود را جمع آوري كنند و براي تشخيص به آزمايشگاه ارسال كنند.

مطالعه كنيد :  بيماري شقاق يا فيشر مقعدي چيست؟

كوليت اولسراتيو در كودكان

در تشخيص ديگر پزشك براي كودك از روش آندوسكوپي استفاده مي كند كه اين روش آندوسكوپي با يك لوله كوچك انعطاف‌پذير (آندوسكوپ) انجام مي گيرد و با يك لوله كه داراي نور و يك لنز دوربين است مي‌توان داخل دستگاه گوارش كودك را به راحتي مشاهده كرد. ممكن است تا براي بررسي بيشتر و تشخيص دقيق بيماري در طول ازمايش ممكن است پزشك نمونه ‌هاي بافتي از دستگاه گوارش كودك را بردارد. كولونو سكوپي هم يك روش مشابه به آندوسكوپي است با اين تفاوت كه اين كار در قسمت روده بزرگ صورت مي گيرد. در اين روش كودك براي مواردي مثل رشد غير طبيعي ، بافت ملتهب ، زخم و خونريزي بررسي مي شود.

در روش كولونوسكوپي هم ممكن است كه از روش نمونه ‌برداري استفاده شود. يك روش هم كه عكس برداري از روده كودك است اين روش به اين شكل صورت مي گيرد كه با روش تنقيه باريم از تزريق مقعد يك مايع فلزي وارد روده مي شود و سپس از اين طريق عكس‌ برداري از شكم كودك انجام مي شود تا به اين ترتيب تنگي ‌ها و انسداد هاي مسير روده كودك كاملا مشخص شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۶ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۱۱:۳۸ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]

بيماري كوليت اولسراتيو در كودكان

بيماري كوليت اولسراتيو در كودكان : درباره بيماري التهابي كوليت اولسراتيو بايد بگوييم كه تقريبا تشخيص اين بيماري در افراد مبتلا در سنين كودكي يا نوجواني تشخيص صورت مي گيرد معمولا در يك چهارم از افراد اين تشخيص صورت مي گيرد. در سنين ۱۲ سالگي علائم بيشتر ممكن است. اين بيماري در كودكان بسيار بيشتر از بزرگسالان ديده شده است حتي در نوجوانان شدت اين بيماري بيشتر است. براي مديريت اين بيماري كودكان شرايط بسيار سخت ‌تري را نسبت به بزرگسالان دارند. براي درمان بهتر حمايت اطرافيان و خانواده بسيار مهم است. علت بروز اين بيماري در كودكان ممكن است كه وجود يك ويروس يا باكتري در روده باشد.

بيماري كوليت اولسراتيو در كودكان

در صورت مواجه اين باكتري با سيستم ايمني بدن كودك باعث بروز يك واكنش التهابي در ديواره روده مي شود. براي همين امر كودكاني كه مبتلا به كوليت اولسراتيو باشند گاهي دچار مشكلات سيستم ايمني بدن مي شوند.

علايم كوليت اولسراتيو در كودكان

مشهود ترين علايمي كه در كودكان مبتلا به كوليت اولسراتيو ديده مي شوند عبارتند از:

 • دل درد شديد
 • اسهال خوني مكرر
 • خستگي و بي حالي
 • كاهش وزن سريع
 • از دست دادن اشتها و بي ميلي
 • خونريزي از ركتوم
 • از دست دادن مايعات بدن و مواد مغذي
 • كم خوني ناشي از خونريزي شديد

برخي از كودكان نيز اين علايم را داشته‌اند:

 • ايجاد زخم‌ هاي پوستي
 • درد مفاصل
 • التهاب چشم
 • بروز مشكلات كبدي
 • بروز پوكي استخوان
 • بثورات (علائمي مثل جوش زدن)
 • سنگ كليه
مطالعه كنيد :  بيماري سلياك

علايم كوليت اولسراتيو ممكن است مانند علايم ساير بيماري‌هاي شايع كودكان است؛ بنابراين از تشخيص صحيح بيماري فرزندتان نزد متخصص مجرب مطمئن شويد.

كودكان در معرض اختلال رشدي نسبت به هم سن و سالان خود نيز هستند. والدين بايد در اين مسير فرزند خود را به مصرف داروهاي تجويزي تشويق كنند. كمك والدين در پيشرفت درمان به ايجاد احساس بهتر در كودك، شروع دوباره‌ي رشد و آغاز يك زندگي طبيعي كمك مي‌كند. درمان به نوع علايم كودك، سن و سلامت عمومي او همچنين شدت بيماري بستگي دارد. داروها معمولاً درمان اصلي براي كوليت اولسراتيو كودكان هستند و با از بين بردن علايم، ترويج بهبودي بافت‌هاي آسيب ديده، بهبودي بيماري و پيشگيري از شعله‌وري آن و با به تعويق انداختن يا جلوگيري از نياز به جراحي به كنترل بيماري و پيشگيري از التهاب گسترده روده كمك مي‌كنند. هيچ درمان قطعي براي اين بيماري به جزء جراحي روده بزرگ وجود ندارد. با اين حال، علايم را مي توان با دارو درماني كاهش داد.

تشخيص كوليت اولسراتيو در كودكان

در مراجعه به پزشك براي تشخيص اين بيماري، پزشك در ابتدا از سوابق بيماري كودك سوالاتي را از والدين او مي‌پرسد؛ و بعد از آن شروع به معاينه فيزيكي كودك مي‌كند. اولين تستي كه پزشك از بيمار در خواست مي كند انجام آزمايش خون است. تا با بررسي تعداد گلبول ‌هاي سفيد خون كم‌خوني يا افزايش آن را تعيين كند. در بسياري از مواقع كم خوني مي‌تواند يكي از نشانه‌ هاي وجود التهاب باشد. آزمايش ديگري كه بايد انجام شود گرفتن نمونه مدفوع است كه پزشك اين كار را براي كنترل باكتري در دستگاه گوارش كودك در خواست مي كند؛ بنابراين والدين كودك بايد يك نمونه كوچك از مدفوع كودك خود را جمع آوري كنند و براي تشخيص به آزمايشگاه ارسال كنند.

مطالعه كنيد :  دارو درماني بيماري كرون در بارداري

كوليت اولسراتيو در كودكان

در تشخيص ديگر پزشك براي كودك از روش آندوسكوپي استفاده مي كند كه اين روش آندوسكوپي با يك لوله كوچك انعطاف‌پذير (آندوسكوپ) انجام مي گيرد و با يك لوله كه داراي نور و يك لنز دوربين است مي‌توان داخل دستگاه گوارش كودك را به راحتي مشاهده كرد. ممكن است تا براي بررسي بيشتر و تشخيص دقيق بيماري در طول ازمايش ممكن است پزشك نمونه ‌هاي بافتي از دستگاه گوارش كودك را بردارد. كولونو سكوپي هم يك روش مشابه به آندوسكوپي است با اين تفاوت كه اين كار در قسمت روده بزرگ صورت مي گيرد. در اين روش كودك براي مواردي مثل رشد غير طبيعي ، بافت ملتهب ، زخم و خونريزي بررسي مي شود.

در روش كولونوسكوپي هم ممكن است كه از روش نمونه ‌برداري استفاده شود. يك روش هم كه عكس برداري از روده كودك است اين روش به اين شكل صورت مي گيرد كه با روش تنقيه باريم از تزريق مقعد يك مايع فلزي وارد روده مي شود و سپس از اين طريق عكس‌ برداري از شكم كودك انجام مي شود تا به اين ترتيب تنگي ‌ها و انسداد هاي مسير روده كودك كاملا مشخص شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۶ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۰۹:۱۸ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]

درمان دارويي كوليت اولسراتيو كودكان

درمان دارويي كوليت اولسراتيو كودكان : در مديريت بيماري ‌هاي التهابي روده در كودكان مهم ترين هدفي كه پزشك دنبال مي كند دست‌يابي به كنترل باليني و آزمايشگاهي اين بيماري به بهترين شكل ممكن است كه بايد با حداقل عوارض جانبي صورت بگيرد. در بيشتر كودكان كه به اين بيماري مبتلا شده اند در بسياري مواقع اين كودكان مبتلا به كوليت اولسراتيو (UC) به صورت سرپايي هم درمان مي شوند. فقط در صورتي اين كودكان ممكن است كه بستري شوند كه درمان سرپايي ناموفق باشد و يا اينكه زمان ابتلا به بيماري شديد باشد در اين صورت براي درمان نياز به بستري شدن ضروري است.

درمان دارويي كوليت اولسراتيو كودكان

درست است كه در بعضي از كودكان بدون رعايت رژيم غذايي هم مي شود كه علائم اين بيماري را كنترل كرد؛ اما در بسياري از كودكان مصرف برخي مواد غذايي خاص ممكن است كه معده كودك را ناراحت ‌كند و براي همين هم پرهيز از انواع غذاها به كاهش علايم كودك مي تواند كمك زيادي بكند.

در كودكان مبتلا به كوليت اولسراتيو خفيف دربيشتر مواقع ممكن است كه با دارو درماني، بسياري از عوامل ضد التهابي را آن ها درمان كرد.

درمان با آمينوسالسيلات‌ هاست در واقع بخش اصلي درمان سرپايي براي درمان ضد التهابي است. در ابتدا اولين درمان دارويي براي درمان كوليت اولسراتيو (UC) داروي سولفاسالازين بوده است كه بعد از آن در همين اواخر هم دارو هاي جديدي مثل مزالازين، آساكول، پنتاسا، ليالدا براي درمان ضد التهابي معرفي شده اند. درباره اين دارو يعني مزالازين متخصصان بر اين باورند كه ممكن است تا اين دارو نسبت به سولفاسالازين عوارض جانبي كمتري را داشته باشد. تنها قرصي كه در كودكان به شكل محدود استفاده مي شود قرص ‌آساكول است كه اين قرص در مصرف بايد به طور كامل بلعيده شود.

تنها دارويي كه امروزه و با اين حال، براي كودكان ۵ ساله يا مسن ‌تر مورد استفاده قرار مي گيرد استفاده از داروي ‌آساكول است كه اين دارو تنها محصول خوراكي است كه مورد تأييد است.

مطالعه كنيد :  انواع بيماري كرون

طبق گزارش هايي كه ارائه شده است درباره اين دارو كه اثر اين دارو در يك مطالعه بين ۸۲ كودك مبتلا به كوليت اولسروز را در سنين ۵ الي ۱۷ و با استفاده از ۲ سطح دوز براي مدت ۶ هفته‌اي كوليت اولسراتيو خفيف تا متوسط و فعال را مورد بررسي قرار دادند. در نتيجه اين بررسي چيزي كه به دست آمد پس از اين كه بيماران بر اساس طبقه‌ بندي وزن (۱۷ تا ۳۳ كيلوگرم، ۳۳ تا ۵۴ كيلوگرم و ۵۴ تا ۹۰ كيلوگرم) و به صورت تصادفي براي دريافت يك دوز كم (۱٫۲، ۲٫۰ و ۲٫۴ گرم در روز براي رده وزن مربوطه) يا دوز بالا (۲٫۰، ۳٫۶ و ۴٫۸ گرم در روز) قرار گرفتند؛ و در نهايت طبق نتايج به دست آمده مصرف دوز هاي بالاتر در درمان بيماري به هيچ وجه مؤثر تر نبود و اين روش مورد تأييد قرار نگرفت.

يكي از داروهايي كه امروزه از نظر اكثر پزشك ها براي اختلالات گوارشي متعدد بهتر است تا مورد استفاده قرار بگيرد پروبيوتيك ها هستند كه مي توانند به عنوان درمان بالقوه پيشنهاد شوند. اين دارو ها يعني پروبيوتيك ‌ها از آن جايي كه نسبت به ساير دارو هاي درماني عوارض دارويي كمتري را براي بيمار دارند و براي همين مي‌ توانند كه اين دارو ها مكمل خوبي در درمان باشند.

از آن جايي كه در كودكان مبتلا به كوليت اولسروز عود متوسط تا شديد بيماري پاسخ خوبي به كورتيكو استروئيد ها دارد، اما ممكن است تا در صورت مصرف آن در دراز مدت عوارض جانبي متعدد و طولاني مدتي را داشته باشد.

مصرف زياد كورتيكو استروئيد ها باعث مي شود تا سبب ايجاد نارسايي رشد خطي در بيمار شود كه در حال حاضر اين عارضه يك مشكل قابل توجه در بيماران جوان مبتلا به بيماري التهابي روده است. بدترين اتفاقي كه ممكن است براي بيمار اتفاق بيفتد در مصرف اين دارو ها از آن جايي كه باعث پوك شدن استخوان ها مي شود از اين رو مي تواند منجر به فشرده سازي و شكستگي ستون فقرات بيمار شود.

مطالعه كنيد :  بيماري كوليت اولسراتيو در كودكان

درست است كه برخي از بيماران براي كنترل بيماري خود نياز دارند تا از استروئيد استفاده كنند اما عوارض جانبي نامطلوب اين دارو تاثير بدي را بر روي فرد مي گذارد. افزايش وزن، آكنه، اضطراب و بي‌قراري و همچنين تغييرات شخصيتي مانند تحريك پذيري يا بي‌ثباتي عاطفي در واقع بسياري از اثرات بسيار نا مطلوب مصرف كورتيكو استروئيد ها است. وقتي كه در يك بيمار نشانه ‌هايي از وابستگي به استروئيد وجود داشته باشد، در اين ميان از درمان‌هاي ديگر محدود كردن و قرار گرفتن در معرض استروئيد استفاده مي‌شود. ممكن است كه در القاء بهبودي زماني كه استروئيد‌هاي خوراكي بي‌اثر هستند، استفاده از كورتيكو استروييد هاي داخل وريدي (به عنوان مثال، متيل پردنيزولون) مؤثر باشد.

درباره افزايش دوز استروئيد ها بايد بگوييم كه اين كار هيچ اثر بخشي را براي بيمار ندارد احتمال افزايش قند خون و فشار خون بالا در استفاده از داروهاي استروئيدي با دوز بالا را در بيماران تا حدود زيادي افزايش مي‌ دهد.

در بيماراني كه وابسته به استروئيد و يا مقاوم به درمان استروئيد هستند، استفاده از عوامل سركوب‌كننده سيستم ايمني، مثل استفاده از مركاپتوپورين مي تواند بسيار مفيد باشد. درباره اثر دهي اين دارو ها بايد بگوييم كه اثردهي اين داروها ممكن است كه تا ۳ ماه زمان ببرد، اما با اين حال باز هم سودمندي آن ‌ها در موارد حاد بيماري به شدت محدود است.

مصرف سيكلوسپورين، تاكروليموس و اينفيليكسيماب براي درمان بيماري برق آسا مي تواند مفيد واقع شود؛ و از آن جايي كه داروي سيكلوسپورين درست مثل يك عامل سركوب‌كننده سيستم ايمني قوي عمل مي كند كه در بيشتر اوقات ممكن است تا بيمار را مستعد ابتلا به عفونت ‌هاي فرصت طلبي مثل سيتومگالوويروس و پنوموني دچار كند؛ و از آن جايي كه سيكلوسپورين نفروتوكسيك است و براي همين احتمال نارسايي برگشت ‌ناپذير كليه را هم مي تواند در پي داشته باشد. در بيشتر مواقع در بيماراني كه دچار صرع هم هستند اين دارو يعني سيكلوسپورين عامل تشديد كننده صرع را افزايش مي دهد و در اين صورت باعث تسريع تشنج در بيماران به ويژه كساني كه با سطح كلسترول و يا منيزيم كمي دارند باشد.

مطالعه كنيد :  علايم آپانديسيت

يكي ديگر از دارو هاي سركوب سيستم ايمني تاكروليموس است كه اين دارو به عنوان يك مهاركننده قوي عملكرد لنفوسيت T است، درباره مكانيزم دقيق آن بايد گفت كه فعلا شناخته نشده است. اين دارو يعني تاكروليموس مؤفقيت‌ هايي در القاء بهبودي و جلوگيري از كولكتومي در ميان بيماران UC را نشان مي دهد. در بيماراني كه اين نشانه ها سميت كليوي ، سركوب مغز استخوان ، نشانه‌هاي عصبي در استفاده از تاكروليموس وجود داشته باشد مصرف مي تواند بحث برانگيز باشد. درباره اين دارو بايد گفت كه در صورتي براي درمان مورد استفاده قرار مي گيرد كه ساير گزينه‌هاي درمان وجود نداشته باشد.

براي درمان بيماري كوليت اولسراتيو دركودكان در سال ۲۰۱۱ و در ماه سپتامبر استفاده از داروي اينفيليكسيماب براي درمان UC از طرف سازمان غذا و داروي آمريكا (FDA) تأييد شد؛ و امروزه اين دارو در واقع به عنوان يك انفوزيون داخل وريدي به طور معمول در يك رژيم القايي ۲ تزريقي با فاصله بيش از ۲ هفته مورد استفاده قرار مي گيرد.

در بيشتر مواقع هم تزريق اينفيليكسيماب به صورت همزمان با مركاپتوپورين نيز در ميان بيماران پاسخ بهتر داده است. اما در اين مورد هم و درباره استفاده همزمان از مركاپتوپورين و اينفيليكسيماب بحث برانگيز است و اتفاق نظري به دسا نيامده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۶ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۰۳:۵۸ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد / سایت تفریحی / ربات تلرسام / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیونخرید از بانه / قیمت گوشی سامسونگقیمت گوشی آیفون / انجام پروژه متلب / چگونه جذب خود کنیم / قالیشویی در رشت  /سایت ایرونی / عکاسی صنعتی / بازی اندروید  / telegram channel subscribers / چت روم / خدمات گرافیک فیلابی / دستگاه حضور و غیاب / باران چت / سایت پیش بینی و شرط بندی فوتبالترفند بازی انفجار / اخبار جدیدکسب درآمد از بازی حکم آنلاین