كلينيك ليزر موهاي زائد , ليزر مو , ليزر موهاي زائد
كلينيك ليزر موهاي زائد , ليزر مو , ليزر موهاي زائد , قيمت ليزر موهاي زائد , هزينه تعرفه ليزر موهاي كل بدن

تأثير جراحي بيماري كرون در بارداري

تأثير جراحي بيماري كرون در بارداري : درست است كه در بيماري كرون عمل جراحي روده اثري بر روي حاملگي فرد ندارد اما بيشتر زناني كه مبتلا به ايلئوستومي هستند در مقايسه با ساير بيماران امكان اينكه باردار نشوند بسيار زياد است درباره ايلئوستومي بايد بگوييم كه براي رفع مشكل روده فرد بيمار، قسمتي از روده از طريق سوراخي كه در شكم ايجاد مي شود خارج مي‌شود. در اين روش تا مواد دفعي روده به يك كيسه متصل به استوم ريخته مي شوند. بيشتر پزشكان بارداري در اين دوران و تا ۱ سال بعد آن را كاملا ممنوع كرده اند پس بهتر است كه از بارداري و اقدام به آن كاملا پرهيز شود. تا به اين ترتيب خطراتي كه ممكن است در ايلئوستومي به وجود بياييد بسيار كاهش مي يابد.

جراحي بيماري كرون

براي اينكه مشكلي در بارداري براي فرد به وجود نيايد پزشك در صورت نياز به جراحي و برداشت كامل روده و ركتوم به سبب آسيب اين كار يعني انجام جراحي را تا بعد از انجام زايمان نگه مي دارد و به تأخير مي اندازد. بيشتر مواقع زخم هاي روده و انسداد آن در دوران باردراي حتي با استفاده از داروهاي خاص هم برطرف نشود كه در اين باره پزشك انجام جراحي را براي رفع مشكل فرد براي او انتخاب مي كند. معمولا اگر در اين جراحي ها آبسه وعفونتي وجود نداشته باشد انجام آن ها براي نوزاد هيچ خطري را ندارد و ايمن هستند.

پزشك براي رفع كامل خطر سقط جنين و هرگونه اسيب به جنين بهترين و مناسب ترين زمان را براي انجام جراحي انتخاب مي كند كه معمولا در سه ماهه دوم كه خطر سقط جنين بسيار كاهش يافته است انجام مي‌شود. پزشك براي آن دسته از خانم هايي كه در بيماري كرون در نزديكي واژن خود دچار فيستول يا آبسه كه از مهم ترين عوارض بيماري كرون است شده اند مي خواهد كه از روش سزارين براي انجام زايمان استفاده كنند؛ زيرا فردي كه زايمان طبيعي بايد انجام دهد بايد از نظر سلامت واژن مشكلي نداشته باشد و واژن فرد دچار هيچ كدام از عوارض بيماري كرون نشده باشد و تحت تأثير عوارض اين بيماري نباشد.

مطالعه كنيد :  انواع بيماري كرون

پس انجام زايمان واژينال در صورت فعال نبودن بيماري و فيستول يا آبسه به بيمار توصيه مي شود. بخاطر استفاده فرد از داروهاي با دوز بالا اگر فرد قصد تغذيه نوزاد با شير مادر را داشته باشد درباره داروها و نحوه مصرف و دوز مصرفي در اين دوران حتما با پزشك مشورت كنيد تا داروهاي مضر در اين دوران را با داروهاي كم خطر جايگزين كند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۵۱:۵۳ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]

بيماري سلياك

بيماري سلياك : روده يكي از مهم ترين قسمت هاي بدن است كه طولاني ترين قسمت دستگاه گوارش روده كوچك است قطر اين روده كم به همين دليل روده كوچك گفته مي شود اولين قسمت از روده باريك كه بلافاصله پس از معده قرار دارد، اصطلاحاً دوازدهه يا دئودنوم (Duodenum) ناميده شده‌است. وقتي غذا از معده وارد دوازدهه مي‌شود، به علت مخلوط بودن با اسيد معده، هنوز اسيدي مي‌باشد. در محل دوازدهه، يك شيره گوارشي قليايي به اين غذا اضافه مي‌گردد تا حالت اسيدي آن را خنثي نمايد. اين شيره گوارشي از پانكراس يا لوزالمعده ترشح مي‌گردد و حاوي آنزيم‌هايي است كه باعث ادامه هضم غذا مي‌شود.

بيماري سلياك

بيماري سلياك

صفرا نيز در همين محل به غذا اضافه مي‌گردد. در روده باريك بر اثر عمل گوارش پروتئينها به اسيد آمينه‌ها، كربوهيدراتها به گلوكز و ساير قندهاي ساده‌تر و چربي‌ها به اسيدهاي چرب و گليسرول تجزيه مي‌گردند. سپس غذاي گوارده از طريق ديواره روده باريك به جريان خون جذب مي‌گردند.

مطالب بيشتر در : بيماري هاي گوارشي

روده دچار بيماري هاي زيادي مي شود يكي از اين بيماريي ها بيماري سلياك است اين بيماري در حقيقت يك بيماري خود ايمني است كه در آن سيستم ايمني مواد مغذي را براي سلول‌هاي بدن مضر تلقي كرده و آنتي‌بادي‌ها را عليه آنها توليد مي‌كند آنتي‌بادي‌هايي كه در بيماري سلياك توليد مي‌شوند باعث مي‌گردند تا سطح روده دچار التهاب (قرمزي و تورم) شود. و در اين بيماري روده‌ي كوچك دچار التهاب مي شود و نمي تواند مواد مغذي را جذب كند ديواره روده‌ها صاف نيست بلكه داراي ميليون‌ها برجستگي انگشت مانند به نام پرز و پرز‌هاي ميكروسكوپي به نام ريز پرزها مي‌باشد.

مطالعه كنيد :  انواع بيماري كرون

اين پرزها باعث مي‌شوند كه سطح وسيعي در روده‌ها ايجاد شود تا جذب غذاها بهتر صورت گيرد. در بيماري سلياك آسيب و التهاب بر روي روده موجب مسدود شدن اين سطوح شده و توانايي آن‌ها براي كمك به هضم را كاهش مي‌دهد. آتروفي و از بين رفتن پرزها باعث كاهش سطح روده‌ي در دسترس براي جذب مواد مغذي مي‌شود كه مي‌تواند منجر به علايم مختلف گوارشي شود.

كسي كه دچار اين بيماري مي شود دچار اسهال، درد شكمي و نفخ مي شود بيماري سلياك واكنش ايمني به خوردن ماده‌ي گلوتن است، پروتئيني كه در گندم، جو و چاودار يافت مي‌شود. گلوتن در انواع مواد غذايي از جمله پاستا، كيك‌ها، غلات صبحانه، بيشتر انواع نان‌ها، انواع خاصي از سس‌ها، ماكاروني، غلات، بيسكويت، برخي از انواع وعده‌هاي غذايي آماده و آبجو وجود دارد.

شخصي كه دچار بيماري سلياك مي شود وقتي مواد غذايي كه داراي گلوتن هستند مصرف مي كنند روده دچار پاسخ ايمني مي شود به مرور زمان اين واكنش پرزهاي روده‌ي كوچك را از بين مي‌برد و مانع از جذب بعضي مواد مغذي مي‌شود. آسيب روده اغلب باعث اسهال، خستگي، كاهش وزن و كم‌خوني مي‌شود و مي‌تواند منجر به عوارض و آسيب‌هاي جدي شود. اين نشانه ها در كودكان مي تواند كمي متفاوت باشد مثلا در رشد و نمو ان ها اثر مي گذارد.

براساس تحقيق هايي كه انجام شده است در جهان يك نفر از هر ۱۰۰ نفر دچار اين بيماري مي شوند اين بيماري تاثيرات زيادي در بدن مي گذارد از جمله:

 • سوتغذيه
 • سقط جنين
 • از دست دادن تراكم استخوان
 • ناباروري
 • همچنين مي تواند زمينه ساز بيماري هاي عبي وسرطان شود.
مطالعه كنيد :  بيماري كرون در دوران بارداري

اين بيماري را نمي توان درمان كرد ولي مي توان با انجام برخي كار ها ان را نسبتا بهتر كرد مثلا رژيك غذايي را تغيرداد كه مي تواند زخم روده را بهتر كند.

مباحث مرتبط با بيماري سلياك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۴۹:۲۰ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]

تشخيص بيماري سلياك


تشخيص بيماري سلياك : اكثر افرادي كه دچار بيماري سلياك مي شوند خودشان نمي دانند و تشخيص داده نمي شود به طوري كه محققان حدس مي زنند فقط بيست درصد از افراد مبتلا به اين بيماري تشخيص داده مي شوند اين بيماري يك بيماري جدي به حساب مي آيد كه اثراتي طولاني مدت دارد و تشخيص ان بسيار سخت است به طوري كه شخص اگر قبل از آزمايش رژيم غذايي بدون گلتون داشته باشد آزمايش ممكن است منفي باشد يك رژيم غذايي معمولي بايد حداقل براي شش هفته قبل از آزمايش ادامه يابد. در واقع در اين مدت بايد مصرف حداقل هر چهار برش نان گندمي روزانه براي بزرگسالان و هر دو برش نان گندمي براي كودكان ادامه يابد.

تشخيص بيماري سلياك

تست‌هاي تشخيصي بيماري سلياك شامل موارد زير است:

آزمايش خون :

آزمايش خون يكي راه هاي تشخي بيماري سلياك است كه در ان از فرد مورد نظر نمونه خون مي گيرند و و آن را از نظر آنتي‌بادي‌هايي كه معمولاً در جريان خون افراد مبتلا به بيماري سلياك وجود دارد، بررسي مي‌كنند. اكثرا پزشكان دو نوع آزمايش خون براي تشخيص بيماري سلياك انجام مي دهند اول آزمايش سرولوژي بررسي آنتي‌بادي‌هاي خون كه سطح بالايي از پروتئين‌هاي آنتي‌بادي خاص نشان‌دهنده واكنش ايمني به گلوتن و دوم آزمايش ژنتيكي براي آنتي‌ژن‌هاي لكوسيتي انسان (HLA-DQ2 و HLA-DQ8) است.

اما اين راه نيز صددرصد مطمئن نيست زيرا ممكن است آنتي‌بادي‌ها در خون موجود نباشند ولي فرد دچار بيماري سلياك باشد به هر حال اگر پزشك ازمايش خون و بيوپسي روده‌ي كوچك را انجام دهد ولي به نتيجه اي نرسد آزمايش ژني (HLA) انجام مي دهد كه تستي بسيار مفيد است بيش از ۹۹ درصد افراد مبتلا به بيماري سلياك داراي ژن  HLA DQ2، HLA DQ8 يا بخشي از آن‌ها هستند ولي لازم به ذكر است كه آزمايش ژني به تنهايي نمي‌تواند بيماري سلياك را تشخيص دهد. هم زمان با انجام تست‌هاي بيماري سلياك لازم است تا غذاهاي حاوي گلوتن مصرف شود تا از دقت بالاي نتايج به دست آمده اطمينان حاصل شود. آزمايش خون براي تشخيص بيماري سلياك كافي نيست نمي تواند مطمئن باشد.

مطالعه كنيد :  علايم بيماري ايسكمي روده چيست؟

بيوپسي و نمونه‌برداري بافتي :

اين آزمايش براي تاييد انجام مي شود به طوري كه اگر در مرحله آزمايش خون تشخيص داده شد كه فرد دچار بيماري سلياك است پزشك بيوپسي و نمونه‌برداري بافتي را انجام مي دهد اگر علي‌رغم داشتن يك آزمايش خون منفي همچنان علايم بيماري سلياك وجود داشته باشد، ممكن است متخصص گوارش هنوز توصيه به انجام بيوپسي داشته باشد اين آزمايش توسط توسط يك متخصص گوارش در بيمارستان انجام مي شود كه براي تشخيص بيماري سلياك كمك مي كند نحوه انجام اين آزمايش هم به اين گونه است آندوسكوپ (يك لوله‌ي نازك و انعطاف‌پذير مجهز به نور و يك دوربين در يك طرف) به داخل دهان وارد مي‌شود و به آرامي به روده‌ي كوچك منتقل مي‌گردد.

قبل از انجام اين روش يك بي‌حسي ملايم براي خنثي كردن ريفلاكس گلو و يا آرام بخش براي حفظ همكاري بيمار داده مي‌شود. متخصص گوارش به وسيله آندوسكوپ و ابزار بيوپسي عمل نمونه‌گيري از پوشش روده‌ي كوچك را انجام مي‌دهد. سپس نمونه زير ميكروسكوپ از نظر بيماري سلياك و تخريب ريز پرز روده مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

بيشتر بخوانيد : بيماري هاي گوارشي

به منظور مراحل درمان و ارزيابي مقدار بيماري بعد از ازمايش خون و انجام بيوپسي آزمايش هاي ديگري نيسز انجام ميدهند.

آزمايش‌هاي خون بيشتري براي بررسي سطح آهن و ساير ويتامين‌ها و مواد معدني خون درخواست مي‌شود. با كمك اين تست‌هاي اضافي فرد از نظر برخي عوارض بيماري مانند كم‌خوني بررسي مي‌گردد.

در صورت شك به بيماري درماتيت هرپتي‌فرم (خارش ناشي از عدم تحمل گلوتن) ممكن است يك نمونه بيوپسي پوست لازم باشد. اين نمونه‌برداري تحت بي‌حس‌كننده موضعي انجام مي‌شود و شامل تهيه يك نمونه كوچك پوست از منطقه آسيب ديده است تا بتوان آن را زير ميكروسكوپ بررسي كرد.

مطالعه كنيد :  درمان دارويي كوليت اولسراتيو كودكان

اسكن DEXA نيز ممكن است در برخي موارد مانند شك به كاهش تراكم استخوان توصيه شود. اين اسكن يك نوع تصويربرداري اشعه ايكس است كه تراكم استخوان را اندازه‌گيري مي‌كند. در بيماري سلياك ، كمبود مواد مغذي ناشي از هضم ناكافي مي‌تواند استخوان‌ها را ضعيف و شكننده و دچار پوكي استخوانكند. اسكن DEXA يك آزمايش براي بررسي افراد در معرض خطر شكستگي‌هاي استخواني است.

بعد از اين كه بيماري تشخيص داده شد بيمار بايد رژيم غذايي خود را تغيير دهد كه اين موضوع كمي گيج كننده است به طوري كه تا چند ماه افراد بيمار به طور اشتباه و تصادفي از مواد غذايي كه داراي گلتون است استفاده مي كنند كه اين امر باعث مي شود علائم بيماري دوباره ظاهر شود.

يك رژيم غذايي بدون گلوتن با كاهش خطرات طولاني‌مدت همراه با بيماري سلياك، پيامدهاي مثبتي براي سلامتي دارد. افرادي كه از نظر پزشكي به درستي تشخيص داده مي‌شوند با احتمال بيشتري سلامتي خود را باز مي‌يابند. پس از تشخيص ابتلاي يكي از اعضاي خانواده به بيماري سلياك لازم است تا بستگان فوري از نظر اين بيماري بررسي شوند.

بايد بسيار هوشيار باشيد زيرا برخي تست ها و آزمايش هايي وجود دارند كه مطمئن نيستند و جامعه پزشكي ان ها را تاييد نمي كند اين تست ها و ازمايش ها براساس مطالعات و تحقيقات انجام شده غيرقابل اطمينان هستند زيرا باعث مي شوند افرد بيمار دچار سردگمي شوند جامعه بين المللي ايمونولوژي و آلرژي باليني استراليا (ASCIA) ااين روش ها را غيرقابل اعتماد و استفاده از ان ها را توصيه نمي كند اين بيماري بايد به طور كامل تشخيص داده و بررسي شود و بعد از انجام مراحل پزشك مي تواند ساير علل علايم را آزمايش كند.

مطالعه كنيد :  بيماري كرون در كودكان و نوجوانان

برچسب ها:


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۴۶:۵۲ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]

علائم بيماري كرون در دوران بارداري

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

علائم بيماري كرون در دوران بارداري : درباره كرون گفتيم كه كرون يك بيماري است كه باعث التهاب مزمن در بخشي از دستگاه گوارش يا تمام ان مي شود. بيماري التهابي روده كه گاهي براي بيمار دردناك و بسيار ناتوان كننده است ما در اين جا به برخي از علايم بيماري كرون كه در دوران بارداري به وجود مي آيد اشاره مي كينم .

علائم بيماري كرون در دوران بارداري

علائم بيماري كرون در بارداري عبارت‌اند از :

 • اسهال شديد
 • وجود خون در مدفوع
 • كم كردن وزن ناگهاني
 • احساس خستگي داشتن
 • بي اشتهايي و از دست دادن اشتها
 • درد و گرفتگي شكمي

درباره علائم اين بيماري بايد بگوييم كه در بيماري كرون وجود علائمي مثل اسهال يا يبوست متاسفانه خطر ابتلا به هموروئيد را هم در فرد تا حد بسيار زيادي افزايش مي دهد و باعث ايجاد مشكل در افراد باردار مي شود براي پيشگيري اين كه فرد دچار هموروئيد در بارداري نشود بايد اين نكات را رعايت كند اين تكنيك ها عبارتند از:

 • انجام منظم و روزانه تمرينات كف لگن (Kegel)
 • بهتر است تا از نشستن ها و ايستادن هاي طولاني خودداري كنيد
 • پرهيز از بلند كردن اجسام سنگين
 • براي كم كردن درد در مقعد و خنك كردن ناحيه مقعد بهتر است تا از ژل و يا نشستن بر روي يك بسته يخ استفاده كنيد
 • دهانه مقعد را با وازلين چرب كنيد اين كار براي دفع مزاج راحت ميسر است.

بيشتر بخوانيد : بواسير

آزمايش‌ بيماري كرون در دوران بارداري

در تشخيص بيماري كرون در زمان بارداري متخصصين براي اينكه اين بيماري را در افراد باردار تشخيص دهند بعد از انجام معاينه‌ي جسمي و تست‌هايي چون آندوسكوپي بايد از سوابق خانوادگي و تاريخچه پزشكي بيمار اطلاعاتي را به دست بياورند. به جز اين روش پزشك براي كسب اطمينان بيشتر از وضعيت بيماري كرون در حين بارداري، انجام آزمايش را براي فرد باردار تجويز مي كند. در انجام تست هاي آزمايشگاهي براي بيماري كرون، پزشك براي بررسي وجود عفونت و التهاب و خون ريزي داخلي در بدن و سنجش سطح پروتئين ها، آهن و مواد معدني اين ازمايش ها را انجام مي گيرد.

مطالعه كنيد :  ايسكمي روده چيست ؟

بسياري از خانم هاي باردار از اينكه نتوانند ازمايش هاي تشخيص كرون را انجام دهند نگران هستند بايد بگوييم كه امكان انجام برخي از آزمايش‌ها وجود دارد، البته آزمايش هاي ديگري هم هستند كه دكتر انجام آن ها را براي بعد از زايمان نگه مي دارد هيچ جاي نگراني براي بيمار نيست زيرا پزشك مربوطه در اين مورد شما را راهنمايي مي كنند. مهم ترين تست هاي كه در اين دوران بهتر است كه انجام شود كولونوسكوپي، سيگموئيدوسكوپي، آندوسكوپي، بيوپسي ركتوم و انجام سونوگرافي شكم است.

انجام آزمايش كولونوسكوپي به خانم هاي باردار توصيه نمي شود زيرا در اين روش براي اينكه از داروي ارام بخش بايد استفاده شود و زمان انجان آن تست زياد است ممكن است كه براي فرد مضر باشد پس تا حد ممكن در بارداري توصيه نمي‌شود.

مي دانيم كه انجام تصوير برداري اشعه ايكس و توموگرافي كامپيوتري براي خانم هاي باردار بسيار مضر است و تا حدامكان بايد ازانجام آن ها خودداري كنند اما امروزه استفاده از روش تصويربرداري رزونانس مغناطيسي بدون هيچ مشكلي انجام مي گيرد ودر حاملگي اين روش سالم و ايمن است. در بسياري از مواقع فرد باردار نياز دارد كه تصويربرداري با اشعه X يا سي تي اسكن را در دوران بارداري انجام دهد، براي كم كردن خطر اشعه و محدود شدن تابش اشعه بهتر است تا از محافظ شكم استفاده كنيد.

تست سونوگرافي براي فرد باردار در صورتي كه وضع بيماري فرد تا حدودي شديد باشد پزشك براي او انجام سونوگرافي را براي يررسي رشد جنين لازم و ضروري مي بيند. از انجايي كه در خانم هاي بارداري كه دچار بيماري كرون هستند ريسك سقط جنين بسيار بالاست مادر بايد با علايم خطر زايمان زودرس هم تا حدودي آشنا شود تا در صورت بروز اقدامات لازم را به درستي و به موقع انجام دهد.

مطالعه كنيد :  بيماري كرون در دوران بارداري

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۴۳:۲۵ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]

دارو درماني بيماري كرون در بارداري

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

دارو درماني بيماري كرون در دوران بارداري  , داروهاي درمان بيماري كرون : در مورد استفاده از داروهاي بيماري كرون بسياري از افراد از اينكه اين داروها بر روي بارداري تاثير بگذارد از مصرف آن پرهيز مي كنند اما بايد بگوييم كه داروهاي مورد استفاده در بيماري كرون معمولاً روي باروري زنان هيچ تأثير خطرناكي را روي جنين نمي‌گذارند.

داروهاي درمان بيماري كرون

سولفاسالازين (Azulfidine) دارويي است كه براي درمان بيماري كرون استفاده مي شود و ممكن تا بر روي باروري مردان اثر بگذارند. اين دارو سابقه زيادي در درمان بيماري كرون دارد؛ اما تحقيقات نشان داده است كه اين دارو در ۶۰ درصد مرداني كه از اين دارو براي درمان بيماري كرون استفاده مي كنند مي‌تواند باعث ناباروري شود.

بعد از گذشت ۲ ماه از قطع مصرف سولفاسالازين اثر اين دارو بر روي اسپرم‌ها كاملا متوقف مي شود. بهتر است آقاياني كه دچار اين بيماري هستند درباره تغيير داروي مصرفي و رفع مشكل ناباروري شان با پزشك متخصص مشورت كنند.

دارو درماني بيماري كرون در دوران بارداري

جايي نگراني براي خانم هاي باردار در مصرف داروهاي درماني بيماري كرون زياد نيست زيرا اكثر داروهاي درمان كرون براي زنان باردار و رشد جنين مفيد هستند و با مصرف داروهاي درماني كرون خطري بيمار را تهديد نمي كند، اما داروهايي هم هستند كه مصرف ان ها براي جنين بسيار خطرناك است و در بيشتر مواقع باعث ايجاد نقايص مادرزادي در آن ها مي شود.

سولفاسالازين يكي از داروهاييي است كه التهاب بيماري كرون را كنترل مي كند اين دارو مي تواند سطح فولات را تا حد زيادي در بدن كاهش دهند. مشكلاتي كه در كاهش فولات در بدن مي شود باعث بروز اتفاقاتي مثل كاهش وزن جنين هنگام تولد، كم شدن رشد كودك و زايمان زودرس مي شود. در برخي از نوزادان هم اين مشكل يعني همان كمبود فولات باعث ايجاد نقايص عصبي در جنين مي شود. نقايصي كه ايجاد مي شود مثل ناهنجاري هاي سيستم عصبي مانند اسپينا بيفيدا (اختلال نخاعي) و آنانسفالي (شكل گيري غير طبيعي مغز) شود.

مطالعه كنيد :  زخم معده , درمان خانگي و دارويي زخم معده

بهتر است كه درباره دوز مصرفي اين دارو حتما با پزشك خود صحبت كنيد. اكيدا توصيه مي كنيم كه حتما بايد هنگام بارداري، در مورد مصرف داروها پزشك خود را از مقدار دوز مصرفي و يا نوع دارو مطلع كنيد زيرا پزشك حتما براي حفظ سلامت جنين شما و داشتن يك بارداري سالم براي شما مي تواند يك داروي كم خطرتر را پيشنهاد كند.

داروهاي بيماري كرون جز در مورد هاي خاص كه پزشك مصرف آن را براي جنين خطرناك بداند تغيير چنداني نمي كند. در صورتي كه داروها باعث ايجاد خطر و مسمومست براي فرد داشته باشد احتمال تغيير شرايط وجود دارد و داروهاي جديدي براي درمان بيماري كرون براي استفاده فرد جايگزين مي شود. داروهاي كه در دوران بارداري استفاده از ان ها براي فرد منع شده است در صورت مصرف حتما بايد به پزشك اطلاع داده شود داروهايي مثل استروئيدها، داروهاي ايمني، بيولوژيك يا حتي آنتي‌بيوتيك‌ها يا داروهاي ضد اسهال

داروهاي هم هستند كه اين داروها در صورت مصرف هيچ اسيبي به جنين وارد نمي كنند و براي مادر هم عارضه اي را ندارند و با صلاح ديد پزشك حتي فرد در دوران شيردهي هم مي تواند از اين داروها استفاده كند.

داروهاي ضد التهابي عبارتند از :

 • مازاليمين
 • Asacol
 • Pentasa
 • Lialda
 • Apriso
 • الزالازين (ديپنتوم)
 • سولفاسالازين (Azulfidine)

مصرف كورتيكو استروئيدها مانند پردنيزون باعث ايجاد خطر در دوران بارداري نمي شود براي جلوگيري از بروز شكاف‌هاي دهاني بهتر است كه در سه ماه اول بارداري بهتر است كه اين دارو مصرف نشود و در صورت مصرف حتما بايد احتياط كنيد. بهتر است كه خانم هايي كه اين دارو را مصرف مي كنند قبل از بارداري زير نظر پزشك متخصص دوز دارو هايي مثل كورتيكواستروئيدهايي نظير پردنيزون يا استروئيدهاي را كم كند. پردنيزون از جفت عبور مي‌كند، اما در يك فرم غير فعال نبايد تأثير بيولوژيكي روي جنين داشته باشد. در استفاده از داروهاي استروئيدي با دوزهاي متوسط تا شديد در دوران شير دهي حتما بايد نوزاد را تحت نظر متخصص اطفال براي بررسي و معاينه قرار دهيد تا با بررسي و نظارت پزشك هيچ مشكلي به وجود نيايد.

مطالعه كنيد :  علائم بيماري كرون در دوران بارداري

در بارداري پزشك بخاطر عوارضي كه ممكن است براي فرد ايجاد شود دوز مصرفي سيكلوسپورين را در اين دوران بسيار پايين مي آورد؛ زيرا كه اين داروها بر روي عملكرد سيستم ايمني نوزاد تاثير مي گذارد و ممكن است تا تداخل ايجاد كند، اما طبق انجام تحقيقات اين اثرات طولاني مدت نمي باشند. بسياري ديگر از داروها مثل آزاتيوپرين و مركاپتوپرين كه مصرف آن ها در بارداري بسيار خطرناك است و پزشك براي بيمار اين داروها را منع كرده است زيرا در صورت مصرف ممكن است كه عوارضي مثل سقط يا زايمان زودرس داشته باشد.

ايمونو مودولاتورها و سركوب‌كننده‌هاي ايمني داروهايي هستند كه با مصرف آن ها ممكن است كه تا حد زيادي بر روي سيستم ايمني تأثير گزار باشند؛ اما در صورتي كه دوز استانداردي از اين دارو مصرف شود ممكن است كه اين داروها در صورت بارداري مشكلي را براي فرد ايجاد نكند، اما درباره ي داروي متوتركسات اين كاملا برعكس است و حين بارداري يا تصميم به اقدام بارداري نبايد به هيچ وجه اين دارو مورد استفاده قرار بگيرد از جدي ترين عوارض مصرف متوتركسات مي توان به : مرگ جنين و همچنين باعث اختلالات مادرزادي در جنين اشاره كرد. اين دارو در زمان شيردهي هم نبايد مصرف شود ولي در صورت مصرف متوتركسات بهتر است كه نوزاد به هيچ وجه از شير مادر تغذيه نكند. در صورت اقدام به بارداري مصرف اين دارو بايد در مردان ۳ ماه قبل از اقدام به آن به طور كامل متوقف شود.

درباره مضرات استفاده از داروهاي سركوب كننده كه اين داروها از علل مستقيم نقص‌هاي شديد در زايمان مي شود استفاده از دو داروي سركوب‌كننده‌ي ايمني، به نام هاي تركسال (متوتركسات) و تاليميد (تاليدوميد) است كه اين داروها هرگز در بارداري نبايد مورد استفاده قرار بگيرند. مصرف اين داروها زماني كه فرد تصميمي براي بارداري نداشته باشد مشكلي ندارد و مي تواند اين داروها را مصرف كند. متخصصان براي مادراني كه براي درمان از داروهاي ايمني بدن استفاده مي كنند توصيه مي كنند كه نوزادن آن ها را در طول ۸ الي ۱۲ ماه اول زندگي از زدن (واكسن روتاويروس) واكسن‌هاي زنده خودداري كنند.

مطالعه كنيد :  بيماري كرون در دوران بارداري

استفاده از داروهاي بيولوژيك مانند adalimumab (Humira)، adalimumab-atto (Amjevita)، infliximab (Remicade) و infliximab-dyyb در حاملگي بسيار براي فرد اهميت دارد و از آن جايي كه ورودي به شير مادر ندارد پس خطري براي نوزاد ندارد. معمولا اين داروها كه هنوز اطلاعات زيادي از آن ها به دست نيامده است ولي به گفته محققان مصرف ان ها در دوران بارداري ايمن است.

مصرف ويتامين ها در دوران بارداري بايد ادامه داشته باشد و در صورت مصرف سولفاسالازين بايد دوز آن توسط پزشك تعيين شود و از آن جايي كه سولفاسالازين جذب اسيد فوليك را متوقف مي‌كند. پس بنابراين لازم است كه پيش از اقدام به بارداري بايد مصرف مكمل اسيد فوليك با دوز كافي را آغاز كنيد.

براي كم شدن عوارض بيماري كرون در دوران بارداري بهتر است تا همه اين افراد مصرف مكمل امگا ۳ يا روغن ماهي را در دوران بارداري در برنامه روزانه ي خود گنجانده باشند زيرا مصرف اين ويتامين مي تواند تا حد زيادي از عوارض احتمالي بيماري كرون در خانم هاي باردار بكاهد. معممولا يكي از عواملي كه باعث شدت و وخامت بيماري در دوران بارداري مي شود وارد شدن استرس، شوك عصبي و ناراحتي به بيمار است كه مهم ترين عامل در عود بيماري او است. بهترين كار براي بيماران اين است كه بايد آرامش خود را حفظ كرده و سعي در درمان و كنترل بيماري داشته باشند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۴۰:۴۲ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]

بيماري كرون چيست؟

بيماري كرون چيست؟ : از بيماري هاي مزمن روده بايد به بيماري كرون اشاره كرد كه اين بيماري به يك اختلال خود ايمني طبقه بندي مي شود و به عنوان يكي از بيماري‌ هاي التهابي مزمن در روده شناخته شده است. از مهم ترين بخش هاي دستگاه گوارش مي توان به روده اشاره كرد كه از قسمت هاي اصلي دستگاه گوارش به شمار مي آيد؛ و اين قسمت در دستگاه گوارش عمل جذب را انجام مي دهد.

بيماري كرون

بيماري كرون

بايد درباره علت اين بيماري بگوييم كه هنوز از علت هاي بيماري كرون چيزي به دست نيامده است و براي بسياري از افراد علت ايجاد كننده‌ي آن هنوز ناشناخته مانده است؛ و درمان قطعي و راهي براي جلوگيري از آن به طور موثر وجود ندارد، اما با اقداماتي مي توان براي كاهش علائم و درمان بيماري كرون انجام دهيد. اين بيماري هميشه روي روده اثر نمي گذارد و غير از روده، روي ساير قسمت هاي بدن نيز تأثير مي گذارد و باعث بروز مشكل و بيماري در آن بدن مي شود. اولين نشانه شروع اين بيماري در فاصله سني ۱۰ تا ۳۰ سالگي ديده مي شود. همان طور كه گفتيم كه علت اصلي اين بيماري مشخص نيست بيشتر در گذشته استرس و رژيم غذايي را علل بروز بيماري اين بيماري مي دانستند اما پزشكان امروزه اين دو يعني استرس و رژيم غذايي را، سبب تشديد بيماري مي دانند پس علت بيماري اين نيست.

مطالب بيشتر در : بيماري هاي گوارشي

در اين بيماري كه ممكن است كل دستگاه گوارش را دچار كند در كرون التهاب تمام ضخامت جداره روده را درگير مي‌كند و باعث ايجاد آبسه (كيسه‌اي از تجمع چرك)، فيستول (ايجاد غير طبيعيِ راهي نِي مانند از داخل روده به قسمت‌ها و اعضاي ديگر بدن) يا تنگي در روده مي شود. آسيب‌هاي التهابي به صورت بريده و بيشتر لك در نقاط مختلف ديواره روده به وجود مي آيد و اين زخم ها ديواره‌ي روده را درگير مي‌كند ممكن است كه در هر دو روده يعني روده كوچك و روده بزرگ يا هر دو به وجود آيد.

مطالعه كنيد :  درمان دارويي كوليت اولسراتيو كودكان

شايع ترين علائمي كه در اين بيماري وجود دارد درد شكمي، اسهال، استفراغ، تب و كاهش وزن است. هنگامي كه روده كوچك درگير كرون مي شود در بيشتر مواقع انسداد به وجود مي آيد و باعث انسداد روده مي شود. از نشانه هاي ديگر كه در اين بيماري ممكن است ديده شود گره‌هاي قرمز، نارنجي و التهاب مفاصل، ستون فقرات، چشم‌ها و كبد است. پزشك براي تشخيص بيماري كرون توسط از آنزيم باريم، پرتو باريم و روش كولونوسكوپي استفاده مي كند. در درمان اين بيماري طول درمان و مراحل آن به محل و شدت بيماري بستگي دارد. درمان بيماري كرون شامل داروهاي سركوب‌كننده‌ي التهاب يا سيستم ايمني بدن، آنتي‌بيوتيك‌ها و جراحي است.

گفتيم كه اين بيماري يك بيماري التهابي مزمن كه شبيه بيماري مزمن ديگر است كه تنها كولون را درگير مي كند؛ كه با نام كوليت اولسراتيو شناخته مي‌شود، بسيار شبيه است. اين دو بيماري يعني كرون و كوليت كاملا مشابه هستند.

اما مناطقي كه درگير مي كنند كاملا متفاوت هستند. تاثير كرون بيشتر در ناحيه پايان روده كوچك و شروع روده بزرگ است، اما اين بيماري فقط مختص روده نيست و در ساير قسمت هاي دستگاه گوارش، روده‌ي بزرگ، راست روده و حتي در معده، دهان و مري نيز به وجود بيايد. شكل التهابي بيماري كرون يا كوليت زخم با هم نيست و متفاوت است؛ اما كوليت زخمي محدود به كولون (كوليت) و يا ركتوم (پروستيت) است. اين بيماري علاوه بر گرفتار كردن معده و روده، مي تواند سبب اختلال در اندام‌هاي ديگر مثل كبد چرب و ورم چشم و ورم مفاصل يا ماهيچه‌هاي دست يا پا شود.

مطالعه كنيد :  دارو درماني بيماري كرون در بارداري

كوليت زخم به جز در موارد شديدتر كه زخم هاي شديدي را دارد در لايه‌ هاي سطحي پوشش داخلي روده‌ي بزرگ را است. بيماري كرون اگر بسيار حاد نباشد بر كل ضخامت ديواره‌ي روده مي تواند تاثير گذار باشد، در بيماري كرون، ترك‌هاي مناطق طبيعي بين تكه‌هاي روده بيمار در اثر التهاب از بين مي برد اما در كوليت زخمي به اين شكل نيست. در كرون قسمت هاي آسيب ديده روده با زخم‌ هاي عميق‌ تر با پوشش طبيعي بين اين زخم ‌ها پوشيده مي‌ شوند. اين ۲ بيماري يعني كرون و كوليت به عنوان بيماري التهابي روده (IBD) نيز ناميده مي‌شوند. اين ۲ بيماري يعني كوليت زخمي و بيماري كرون درمان پزشكي ندارند. هنگامي كه بيماري ‌ها‌ شروع مي ‌شوند تمايل دارند تا بين دوره ‌هاي عدم فعاليت و فعاليت (عود) نوسان كنند.

بيماري التهابي روده در مردان و زنان به طور مساوي به وجود مي آيد. بيشترين افرادي كه اي بيماري را گسترش مي دهند آمريكايي‌ ها بيشتر از تبار يهودي اروپايي (IBD) را در جمعيت عمومي گسترش دهند. اين بيماري كه بيشتر به عنوان بيماري قفقازي شناخته شده است، اما در آفريقايي‌ها و آمريكايي‌ها بيشترگزارش شده است.

اما اين بيماري در ميان جمعيت‌ هاي اسپانيايي و آسيايي بسيار كمتر است. سن اين بيماري بيشتر در دوران نوجواني و زود هنگام (معمولاً بين ۱۵ تا ۳۵ سالگي) شروع مي‌شود. در موارد خيلي خاص ممكن است كه تشخيص اول بعد از ۵۰ سالگي باشد. بيشترين تعداد رشد اين بيماري در ايالات متحده است و بسيار هم در حال شيوع است محققان هنوز علت شيوع آن را درك نكرده اند.

مطالعه كنيد :  زخم معده , درمان خانگي و دارويي زخم معده

اين بيماري بيشتر وراثتي هم است كرون در افرادي كه فردي از اعضاي خانواده شان به اين بيماري مبتلا است، بسيار معمول تر است. پس اگر يكي از افراد فاميل اين بيماري را داشته باشد مي تواند تا نسل بعد هم اين بيماري را انتقال دهد. خطر ابتلا به بيماري به اندازه ۱۰ برابر بيشتر از جمعيت عمومي است اين بيماري همچنين در ميان بستگان بيماران مبتلا به كوليت زخمي نيز شايع‌تر است. محققان ارتباط تنگاتنگي را بين بيماري كرون و سيستم عصبي به دست اورده اند اما هنوز به قطعيت نرسيده اند زيرا هنوز علت دقيق واكنش سيستم ايمني بدن به اندام‌هاي داخلي در بيماري كرون را مشخص ولي اين امر بديهي است كه در هنگام فشارهاي عصبي اين واكنش‌ها شدت مي‌يابد.

مقالات بيشتر در رابطه با بيماري كرون


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۳۸:۰۸ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]

انواع بيماري كرون

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

انواع بيماري كرون : در تشخيص بهتر بيماري كرون بايد محل درگيري لوله‌‌ي گوارشي مشخص شود؛ زيرا در اين بيماري تشخيص درست محل در تعيين نوع آن نقش زيادي را دارد و مؤثر است.

انواع بيماري كرون

بر اساس محل درگيري پنج نوع بيماري كرون وجود دارد كه اين ۵ نوع عبارتند از:

بيشتر مطالعه كنيد : بيماري كرون

ايلئوكوليت :

ايلئوكوليت يكي از رايج ‌ترين و شايع ترين نوع بيماري كرون است. اثر گذاري و ايجاد عارضه در اين نوع بيماري بر قسمت انتهايي روده كوچك يا ايلئومو روده بزرگ است. در بسياري از افرادي كه به اين بيماري مبتلا هستند مي توان به كاهش وزن محسوس اشاره كرد. شايع ترين علائم آن عبارت است از: اسهال شديد و دل درد يا درد شكم در بخش‌هاي تحتاني و گرفتگي يا درد در قسمت پايين يا وسط شكم .

ايليت :

اين نوع كه نوع دوم بيماري كرون است تاثير اين بيماري بر روي ايلئوم و يبوست فرد است. اين بيماري هم علائمي مثل ايلئوكوليت دارد؛ و در صورتي كه بسيار شديد تر باشد موجب ايجاد فيستول، آبسه و يا التهاب در قسمت‌هاي تحتاني شكم مي‌شود در بيشتر مواقع انسداد روده‌ي كوچك نيز در اين بيماري ديده شده است.

بيماري كرون معده :

نوع سوم به اين شرح است كه تاثير ان بر روي معده و ابتداي روده كوچك در واقع بر اثني عشر كه شامل بخش فوقاني روده كوچك است بسيار تاثير مي گذارد. علايمي كه در افراد مبتلا شده مي توان ديد علائم آشكاري است مثل: بي اشتهايي، كاهش وزن، داشتن حالت تهوع و استفراغ است. بيشتر افراد دليل استفراغ شديد را دچار شدن به انسداد رود مي دانند.

مطالعه كنيد :  دارو درماني بيماري كرون در بارداري

Jejunoileitis :

در نوع چهارم كه در قست نيمه‌ي بالاي روده كوچك بيماري اثر مي گذارد كه اين اختلال باعث بروز التهاب مي شود مشهود ترين علايم اين بيماري ابتدا بروز درد خفيف وسپس شدت يافتن درد شديد شكم است. اسهال شديد و گرفتگي عضلات از ديگر علائم اين بيماري است. اين بيماري اگر دير درمان شود و يا بسيار شديد باشد ممكن است كه در دوره هاي طولاني، باعث تشكيل فيستول شود.

بيشتر بخوانيد : فيستول

كوليت كرون :

اين نوع كه اخرين نوع اين بيماري كرون است تنها قسمتي كه تاثير مي گذارد كولون يعني همان روده بزرگ است. در اين نوع بيماري بسيار علايم شايعي وجود دارد كه مهم ترين ان شامل ايجاد ضايعات پوستي درد در مفاصل است از ديگر موارد هم مي توان به اسهال، خونريزي راست روده (ركتال) و انسداد آن، آبسه و زخم در اطراف مقعد و ايجاد فيستول اشاره كرد. درباره ضايعات پوستي و درد مفصلي در اين فرم كرون بايد به اين نكته اشاره كنيم كه در اين نوع اين علائم بيشتر از ديگران ديده مي‌شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۳۵:۴۱ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]

بيماري كرون در دوران بارداري

بيماري كرون در دوران بارداري : درباره بيماري كرون در بخش قبل گفتيم كه اين بيماري يكي از اختلالات التهابي روده (IBD) است كه موجب ايجاد التهاب در دستگاه گوارش مي شود. در اين مقاله مي خواهيم درباره بيماري كرون در بارداري مطالبي را براي شما بيان كنيم.

بيماري كرون در دوران بارداري

شايد بيشتر افرادي كه از اين بيماري رنج مي برند و قصد بارداري را دارند به سبب داشتن اين بيماري درباره باردرا شدن نگراني هايي را داشته باشند پس اگر بيماري كرون داريد و در مورد داشتن فرزند فكر مي كنيد در جواب سوالاتي كه در ذهن تان داريد بايد بگوييم كه خوشبختانه اين بيماري هيچ مشكلي را براي باردار شدن ببراي فرد به وجود نمي اورد و هيچ دليلي براي جلوگيري از بارداري نيست.

بيشتر بخوانيد : بيماري كرون

پس زنان مبتلا به بيماري كرون نگران بچه دار نشدن نباشند، زيرا همان طور كه گفتيم امكان بارداري سالم و طبيعي با وجود اين بيماري وجود دارد. فقط در اولين گام براي بارداري شما بايد براي داشتن يك بارداري سالم به پزشك متخصص مراجعه كنيد تا با كمك پزشك همه چيز را به بهترين شكل مديريت كنيد؛ بنابراين همه خانم هايي كه مبتلا به كرون هستند، قبل از اقدام به بارداري بايد با پزشك خود مشورت كنند تا در اين دوران بيماري را بهتر مديريت كنند. شك نداشته باشيد كه پزشك براي شما برنامه اي را خواهد داد كه شما با انجام آن اقدامات مي‌توانيد بارداري و فرزند سالمي را داشته باشيد.

فراموش نكنيد كه شما بايد در دوران بارداري تحت نظر متخصص زنان و متخصص گوارش خود باشيد تا آن ها شما را ادامه راه بارداري براي به وجود نيامدن هيچ مشكلي همراهي كنند زيرا سلامت جنين و وضعيت بيماري شما در اين دوران حتما بايد كنترل شود. امروزه طي گزارش هاي كه ثبت شده است اكثر زنان مبتلا به بيماري كرون داراي بارداري طبيعي و سالم بوده اند و از ان جايي كه به طور مرتب تحت كنترل پزشك بودند بارداري براي آن ها بي خطر و مثل ساير افرادي كه بيماري كرون نداشته اند شده است.

مطالعه كنيد :  كاشت مو به روش SUT , جديدترين روش كاشت مو در تهران و ايران

امكان مادر شدن در اين بيمار پس غير ممكن نيست و اين افراد مبتلا به بيماري كرون بايد صبر داشته باشند و بعد از بهبودي و خاموشي بيماريشان باردار شوند، در صورت فعال بودن بيماري كرون اين براي مادر و جنين خطر دارد، بيشتر مطالعات نشان مي دهد كه در مادراني كه اين بيماري در ان ها فعال است امكان سقط جنين بسيار بالا است و بيشتر مواقع به جز سقط ممكن است كه دچار زايمان زودرس، نوزاد نارس و كم وزن شوند. بنابراين فراموش نكنيد كه تمام علائم خودتان را با پزشك در ميان بگذاريد. اگر شما در حين بارداري به طور مرتب با پزشك خود در ارتباط باشيد نگراني بابت بارداري تان و بيماريتان نداشته باشيد.

در بيشتر مواقع كرون دستگاه گوارش را تحت تاثير قرار مي دهد و مهم ترين تاثير ها را روي روده ها مي گذارد. درباره علت ان همان طور كه گفتيم هنوز چيز دقيقي در دسترس نيست اما مهم ترين عاملي كه روي شدت ان تاثير دارد استرس و اضطراب است در جديدترين نتايجي كه از مطالعات درباره تاثير آن روز خانم هاي باردار انجام گرفته شد مشخص شد كه ژنتيك نيز مي‌تواند به توسعه اين بيماري در يك زن باردار كمك كند. در بعضي از افراد، خوشبختانه شروع بارداري موجب اين شده تا علائم بيماري كرون كاهش و بارداري تاثير مثبتي را بر آن داشته باشد. از آن جايي كه گاهي اوقات سيستم ايمني بدن بيماران با شروع حاملگي سركوب مي شود.

براي همين براي بيشتر خانم هاي باردار در اين هنگام مشخص مي شود كه تا حدودي زيادي بهبود يافته و عوارض كمتري در اين دوران را تجربه كرده اند. در توضيح سركوب سيستم اسمني بايد اين جمله را بگوييم كه اين كار براي يك هدف بزرگ و آن هم پس نزدن جنين اتفاق مي افتد. معمولا خانم هاي باردار در هنگام بارداري با نوليد هورمون آرام بخش از انقباض زود رس جنين جلوگيري كنند پس براي همين سابقه‌ي حاملگي فرد را در برابر ابتلا به بيماري كرون در آينده محافظت مي كند.

مطالعه كنيد :  دارو درماني بيماري كرون در بارداري

در قسمت قبل هم گفتيم كه حاملگي اين افراد با ساير افراد تفوتي ندارد و زنان مبتلا به IBD داراي حاملگي‌هاي طبيعي و زايمان مشابه با زنان بدون IBD هستند. درباره خانم هاي بارداري كه كرون غير فعال دارند خوشبختانه بايد گفت كه احتمال بروز سقط جنين در آن ها كم است. با اين وجود، زنان مبتلا به بيماري كرون متعددي حاملگي‌هاي نامطمئن و مؤفقيت آميز داشته‌اند، حتي زماني كه آنها در فازهاي فعال IBD بودند.

بهتر است كه با رعايت رژيم غذايي مناسب از كمبود وزن و مصرف ناكافي غذا در بارداري جلوگيري كنيد زيرا كمبود وزن و مصرف كم غذا ها در باروري فرد تاثير دارد. در بيماري كرون كه باعث التهاب روده كوچك مي شود اين التهاب شديد مي‌تواند بر عملكرد طبيعي تخمدان‌ها تاثير گذار باشد و اين اختلال ممكن است كه باروري فرد را با مشكل روبه رو كند. درباره كنترل اين بيماري در خانم هاي باردار بايد بگوييم كه كنترل بيماري در خانم هاي باردار بستگي به چند عامل دارد.

مهم ترين مسئله و قوي ترين عامل تعيين‌كننده سلامت دوران بارداري و نتيجه‌ي حاملگي، وضعيت بيماري يك زن در زمان بارداري است. در اين مورد بايد بگوييم كه شانس خانم هاي باردار مبتلا به بيماري كرون حدود يك سوم است يا اين افراد به حالت بهبودي مي رسند و يا همان سطح فعال بيماري و يا ممكن است به وضعيت بدتري در دوران بارداري دچار شود. براي همين بايد زير نظر يك پزشك متخصص بايد سعي شود كه فعاليت بيماري حتما به حداقل برسد.

مطالب مرتبط با بيماري كرون در دوران بارداري :

مطالعه كنيد :  انواع بيماري كرون

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۳۳:۱۱ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]

دستگاه تصفيه كننده هوا هاني ول مدل Air Touch A5

دستگاه تصفيه كننده هوا هاني ول مدل Air Touch A5

تصفيه هوا، موضوع بسيار مهمي ست كه بايد چاره اي براي آن انديشيد.

براي تصفيه هواي محيط هاي بسته مانند منازل و خودرو ها ،دستگاه هاي تصفيه هواي گوناگوني  در بازار موجود است.

اگر به دنبال يك دستگاه تصفيه هواي خوب و با كيفيت مي گرديد :

سايت تخصصي آب و هوا به شما كمك خواهد كرد كه  موقع خريد  دستگاه تصفيه آب و هوا  ، اطلاعات لازم را داشته باشيد.

و بهترين دستگاه را انتخاب كنيد و كلاه سرتون نره .

با ما باشيد….

فيلتر هاي دستگاه تصفيه كننده هوا هاني ول مدل Air Touch A5

 

دستگاه تصفيه هوا ي ايرتاچ هاني ول ،سه مرحله سوپر فيلتراسيون پيشرفته و بسيار قوي دارد.

طي اين سه مرحله هوا از گرد و خاك ، ذرات ميكروسكوپي، مو،بو و عوامل آلرژي زا ، تصفيه مي شود.

بهترين دستگاه تصفيه هوافيلتر ابتدايي :  از بازگشت ذرات درشتي مانند گرد و غبار و مو به محيط جلوگيري مي كند.

بهترين دستگاه تصفيه هوافيلتر هپا:  ذرات بسيار ريز معلق در هوا رااز بين مي برد.فيلتر هپا همان فيلتري است ه در اتاق هاي عمل جراحي پيشرفته استفاده مي شود.

بهترين دستگاه تصفيه هوافيلتر كربن اكتيو و هاي سيو:  جذب ذرات بسيار ريز سمي و بو هاي نامناسب محيط.اين فيلتر در شاتل هاي فضايي ناسا استفاده مي گردد.

مقايسه مدل هاي دستگاه هاي تصفيه هواي هاني ول

 

توجه: اين مطلب برگرفته از ديجي كالا مي باشد.

اين سايت در صدد معرفي محصولات مربوط به تصفيه كننده هاي آب و هوا شامل :

دستگاه تصفيه كننده آب-دستگاه تصفيه كننده هوا-فيلتر دستگاه تصفيه آب-فيلتر دستگاه تصفيه هوا بوده و هيچ كالايي در اين سايت به فروش نمي رسد.

ما بر آنيم تا بتوانيم شما را در انتخاب كالاي مورد نظرتان كمك كنيم.سعي كرده ايم كه با تحقيق در سايتهاي مختلف اطلاعات مربوط به محصولات را كامل تر و جامع تر دز اختيار شما كاربران گرامي بگذاريم.

همچنين با تصويري كردن اطلاعات، امكان ذخيره آنهارا در گالري گوشي ، فراهم كرده ايم.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۲۹:۲۷ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]

پيشگيري از عود شقاق يا فيشر مقعد

فهرست مطالب [نمايش فهرست]

پيشگيري از عود شقاق يا فيشر مقعد

عود و تكرار بيماري شقاق يا فيشر مقعد بستگي زيادي به برطرف كردن و درمان علت آن در كنار درمان خود بيماري دارد. در صورتي كه فرد از يك بيماري زمينه‌اي شناخته شده نيز رنج مي‌برد كه در به وجود آمدن شقاق يا فيشر مقعد او ايفاي نقش كرده، توجه به درمان و كنترل آن بيماري زمينه‌اي نيز از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. گاهي اوقات فرد در ادامه‌ي روند شيمي‌درماني خود دچار فيشر مقعد شده است كه ديگر بعيد است با اتمام شيمي‌درمان و درمان شقاق مقعد، اين بيماري در او تكرار شود.

پيشگيري از عود شقاق

هنگامي‌كه يك الگوي اجابت مزاج غير‌طبيعي، علت فيشر مقعد فرد تشخيص داده مي‌شود، اصلاح آن الگوي رفتاري غلط براي پيشگيري از به وجود آمدن ساير مشكلات مربوط به اين بيماري و عود آن مهم است. براي ايجاد تغيير در رفتارهاي نادرستي كه فرد سال‌ها به انجام آن عادت كرده است، كمك گرفتن از روش‌هاي تركيبي دارويي، مشاوره‌ي تغذيه و فيزيوتراپي كف لگن (در صورت نياز) الزامي است.

بهبود شقاق مقعد مزمن با روش تزريق بوتاكس در ۵۰ الي ۸۰ درصد بيماران در ارتباط است. ولي در جراحي آن، پس از اسفنكتروتومي شقاق مقعد حدود ۱ الي ۶ درصد موارد عود خواهد كرد. عود بيماري فيشر پس از اين جراحي مي‌تواند به دليل عدم رعايت صحيح توصيه و مراقبت‌هاي پس از عمل توسط فرد يا انجام نادرست يا ناقص عمل اسفنكتروتومي باشد. در صورت عود، پزشك جراح بايد محل اسفنكتروتومي را بررسي كند.

بيشتر مطالعه كنيد : بيماري شقاق

اين ارزيابي را مي تواند با لمس در معاينه يا با استفاده از سونوگرافي داخل مقعدي تحت بي‌حسي انجام دهد. درصورت ناقص بودن اسفنكتروتومي پزشك مي‌تواند آن را در سمت اوليه تكميل و يا دوباره در طرف مقابل انجام دهد. ولي اگر اسفنكتروتومي اول كامل بود شايد نياز باشد اسفنكتروتومي دوم را در طرف مقابل انجام دهد. اسفنكتروتومي در بيش از ۹۰ درصد موارد مؤفقيت‌آميز است. عارضه‌ي بي اختياري مدفوع و گاز پس از اين جراحي نادر است.

مطالعه كنيد :  جراحي شقاق يا فيشر مقعد

پس از عمل جراحي بيشتر بيماران مي توانند طي چند روز به فعاليت‌هاي روزانه خود بازگردند. درمان و بهبودي كامل در هر دو روش دارويي و جراحي مي‌تواند ۶ تا ۱۰ هفته طول بكشد. حتي با وجود كاهش درد و خونريزي فرد موظف به حفظ عادات رفتاري صحيح و ادامه‌ي يك رژيم غذايي پر فيبر است. فعاليت‌هاي سنگين و يبوست و اسهال مي‌تواند بهبود زخم يا گرفتگي عضله دريچه مقعد را به تاخير اندازد.

در يك بررسي تحقيقاتي ميزان عود شقاق مقعد در ۳۰ تا ۷۰ درصد مواردي كه فرد رژيم غذايي پرفيبر خود را پس از بهبودي رها كرده است، ديده شده است. در صورتي كه با رعايت اين رژيم احتمال عود به ۱۵ تا ۲۰ درصد موارد كاهش يافته است. نتيجه‌ي اين بررسي، نقش به سزاي رژيم غذايي در پيشگيري از تكرار بيماري شقاق مقعد را تأييد مي‌كند.

شقاق مقعد با بيماري‌هاي جدي‌تر، مانند سرطان روده در ارتباط است. در واقع شقاق مقعد خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزايش مي دهد و علت مستقيم آن محسوب نمي‌شود. با اين حال، در شرايط جدي‌تر بيماري مي‌تواند علايمي مشابه شقاق مقعد ايجاد شود. حتي زماني‌كه يك شكاف به طور كامل بهبود مي‌يابد نيز ممكن است جراح تست‌هاي ديگري براي بررسي روده بزرگ و راست‌روده درخواست كند. گاهي كولونوسكوپي براي رد كردن ديگر علل خونريزي مقعدي انجام مي‌شود.

شقاق مقعد مي‌تواند عارضه‌هايي در فرد به جا بگذارد كه خيلي خوشايند نيستند كه شامل:

شقاق مزمن مقعد اشكي شكل :

وقتي شقاق مقعد در مراحل اوليه آن درمان نشود شكاف مي‌تواند به صورت عمقي‌ و وسيع‌تر به صورت اشك باعث ايجاد زخم شقاق شود كه درمان آن مشكل‌تر است.
فيستول مقعد: زخم شقاق مقعد آن‌قدر عمقي مي‌شود كه با ايجاد يك تونل يا كانال به صورت غيرعادي به اندام‌هاي اطراف مانند واژن يا ساير قسمت‌هاي روده متصل مي‌شود كه فيستول مقعد نام دارد.

مطالعه كنيد :  علائم و نشانه هاي بيماري شقاق يا فيشر مقعد

تنگي مقعد :

كانال مقعد به صورت غير طبيعي به دليل گرفتگي عضله دريچه مقعد يا انقباض بافت زخم شقاق ايجاد شده در مقعد، تنگ مي‌شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۲۴:۴۸ ] [ بهزاد مقتدر ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد / سایت تفریحی / ربات تلرسام / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیونخرید از بانه / قیمت گوشی سامسونگقیمت گوشی آیفون / انجام پروژه متلب / چگونه جذب خود کنیم / قالیشویی در رشت  /سایت ایرونی / عکاسی صنعتی / بازی اندروید  / telegram channel subscribers / چت روم / خدمات گرافیک فیلابی / دستگاه حضور و غیاب / باران چت / سایت پیش بینی و شرط بندی فوتبالترفند بازی انفجار / اخبار جدیدکسب درآمد از بازی حکم آنلاین